Farklılaştırılmış öğretim araştırmalarının eğilimi: Bibliyometrik ve içerik analizi
The trend of differentiated teaching research: Bibliometric and content analysis
- Tez No: 770978
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE KUTLU ABU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Farklılaştırılmış öğretim, bireysel farklılıkları önemseyen bir anlayışla öğretim programının içerik, süreç, öğrenme ortamı ve ürünlerde yapılan değişiklikler ve düzenlemeleri ifade eden köklü ve etkili bir yaklaşımdır. Bireylerin ilgi, hazırbulunuşluk ve yeteneklerini odağa alan farklılaştırılmış öğretim hakkında geçmişten günümüze birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışma ile günümüzde önemi giderek artan farklılaştırılmış öğretim hakkında yapılan çalışmaları inceleyerek konu ile ilgili eğilimleri belirlemek ve genel bir çerçeve oluşturmak amaçlanmaktadır. Bu amaçla Web of Science, YÖK Tez, Sobiad, DergiPark ve TR Dizin veri tabanlarında yayımlanan toplam 1,222 farklılaştırılmış öğretim konulu bilimsel araştırmaların incelemelerinde, bibliyometrik yöntem ve doküman analiz yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmada 1981 ve 2021 yıl aralığında Web of Science veri tabanında farklılaştırılmış öğretim konulu 1067 uluslararası eğitim makalesinin verileri bibliyometrik analiz ile çözümlenmiştir. 2006 ve 2021 yıl aralığında, YÖK Tez, Sobiad, TR Dizin ve Dergi Park veri tabanlarında yayımlanan 155 tez ve makale çalışmasının içerik analizi yapılmıştır. Uluslararası araştırmalarda yapılan analizlerde en çok atıf alan kelime, yazar, ülke, organizasyon, kurum ve dergiler tespit edilmiştir. Ulusal araştırmalarda ise tezler ve makalelerin araştırma amaçları, yöntemleri, veri toplama araçları, örneklem sayısı ve grupları ortaya konulmuştur. Bulguların gösterimi bibliyometrik haritalar, tablolar, grafik ve şekillerle sunulmuştur. Web of Science veri tabanındaki makalelerin çözümlenmesinden elde edilen bulgulara göre 1981 yılından bu yana, en fazla 2019 yılında çalışmanın yayımlandığı, en fazla atıfın 2021 yılında yapıldığı tespit edilmiştir. En çok atıf alan kurumun VRIJE Üniversitesi (Hollanda) ve en çok atıf alan derginin Öğretmenlik ve Öğretmen Eğitimi dergisi (Teaching and Teacher Education) olduğu tespit edilmiştir. En çok atıf alan ülkeler sırasıyla ABD, Belçika ve Hollanda 'dır. Konunun farklı kıtalarda yayımlanıyor olması evrensel anlamda araştırılmaya değer bir konu olarak görülmeye başlanmasından kaynaklı olabileceği düşünülmektedir. Farklılaştırılmış öğretim hakkında araştırma kapsamına dahil edilen veri tabalarından ulaşılan en eski ulusal tez 2006'da ortaya konulmuştur. YÖK Tez, Sobiad, TR Dizin ve Dergi Park veri tabanlarındaki bulgulara göre bu konuda yüksek lisans tezlerinin sayısı, doktora tezlerinden fazladır. Ulusal alanyazında, 2018-2021 yılları arasında yayın sayısının arttığı ve en çok nicel araştırma yönteminin kullanıldığı tespit edilmiştir. Bunun yanında ortaokul örneklem grubunda çokça araştırma yapılırken, okul öncesinde oldukça az sayıda araştırma yapıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada yüksek atıf değerlerine sahip farklılaştırılmış öğretim konusunun araştırmacıların ilgilerini çekmeye devam ettiği ve farklılaştırılmış öğretimin teknoloji entegrasyonunun sağlanmasına yönelik çabaların devam ettiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçları doğrultusunda boyutlarla ilgili bulgular ilgili alan yazın ışığında tartışılmıştır. Son olarak, ileriki araştırmalara yönelik bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Differentiated teaching is a well-established and effective approach that expresses changes and adjustments made to the content, process, learning environment and products of the curriculum with an understanding that cares about individual differences. Many studies have been conducted from the past to the present on differentiated teaching, which focuses on the interests, readiness and abilities of individuals. With this study, it is aimed to determine the trends related to the subject and to create a general framework by examining the studies conducted about differentiated teaching, which is increasingly important today. For this purpose, a total of 1,222 differentiated teaching topics published in the Web of Science (WoS), YÖK Tez, Sobiad, DergiPark and TR Index databases were used in the reviews of scientific research, bibliometric method and document analysis method. In the research, the data of 1067 international educational articles on differentiated education in the Web of Science database December 1981 and 2021 were analyzed by bibliometric analysis. Between the year 2006 and the year 2021 Dec, the content analysis of 155 dissertations and articles published in the YÖK Dissertation, Sobiad, TR Index and DergiPark databases was conducted. In the analyses conducted in international researches, the most cited words, authors, countries, organizations, institutions and journals have been identified. In national studies, the research objectives, methods, data collection tools, sample number and groups of theses and articles were revealed. The presentation of the findings is presented with bibliometric maps, tables, graphs and figures. According to the findings obtained from the analysis of articles in the Web of Science database, since 1981, the most studies have been published in 2019, the most citations in 2021 were built. It was found that the most cited institution is VRIJE University (Netherlands) and the most cited journal is the Journal of Teaching and Teacher Education (Teaching and Teacher Education). The countries with the most citations are the USA, Belgium and the Netherlands, respectively. It is thought that the fact that the subject is being published on different continents may be due to the fact that it has started to be seen as a subject worth investigating in a universal sense. The oldest national thesis obtained from the data bases included in the research on differentiated teaching was put forward in 2006. According to the findings in the YÖK Thesis, Sobiad, TR Index and Journal Park databases, the number of master's theses on this subject is higher than doctoral theses. In the national literature, it has been determined that the number of publications has increased between 2018-2021 and quantitative research methods have been used Decisively. In addition, while a lot of research was conducted in the secondary school sample group, it was concluded that quite a few studies were conducted before school. In the research, it was concluded that the differentiated teaching subject with high citation values continues to attract the attention of researchers and efforts to ensure the technology integration of differentiated teaching continue. In line with the research results, the findings about dimensions were discussed in the light of the relevant field literature. Finally, some suggestions for further research are presented.