Primipar gebelere verilen bireyselleştirilmiş bakımın kadınların doğum konforu ve memnuniyetine etkisi
Primiparous pregnant are given to individualized the effect of care on women's birth comfort and satisfaction
  1. Tez No: 771007
  2. Yazar: TUĞÇE AYTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Deneysel nitelikte olan bu çalışma, primipar gebelerde doğum sırasında verilen bireyselleştirilmiş bakımın doğum konforu ve anne memnuniyeti üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Ağustos-Ekim 2022 tarihleri arasında Kırıkhan Devlet Hastanesi Doğum Salonuna başvuran, primipar 60 sağlıklı gebe ile yürütülmüştür. Etik kurul onayı, hastaneden izin, katılımcılardan bilgilendirilmiş onam alınmıştır. Araştırmanın verileri, Kişisel Bilgi Formu, Doğum Konfor Ölçeği, Doğumda Anne Memnuniyetini Değerlendirme Ölçeği, Doğum Sonrası Değerlendirme Formu, Doğum Sonrası Ebelik Bakımı Memnuniyetini Değerlendirme Formu, Doğum Eylemine İlişkin İzlem Formu ile toplanmıştır. Analizler, IBM SPSS V25 Software ve R Studio ile gerçekleştirilmiştir. Kritik anlamlılık değeri p0,05).
Özet (Çeviri)
This experimental study was carried out with the aim of consuming individualized care given during labor in primiparous pregnant women on birth comfort and maternal satisfaction. This study was taken to Kırıkhan State Hospital Delivery Room between August and October 2022. It was conducted with 60 primiparous healthy pregnant women. Ethics committee permission, consent of the pregnant woman, and informed consent were obtained from the user. The data of the study were collected with Personal Information Form, Birth Comfort Scale, Maternal Satisfaction Assessment at Birth Scale, Postpartum Evaluation Form, Postpartum Midwifery Care Satisfaction Evaluation Form, and Labor Follow-up Form. Analyzes were performed with IBM SPSS V25 Software and R Studio. The critical contribution value was taken as p0.05).