Normal ve anormal servikal sitolojili kadınlarda human papillomavirus prevalansı ve genotip dağılımı
Prevalence and genotype distribution of human papillomavirus in women with normal and abnormal cervical cytology
  1. Tez No: 771008
  2. Yazar: MAIMONAH MOHAMMED YAHYA NASSER AL SHOAIBI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜGEN YARKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Servikal kanser bütün dünyada kadınlar arasında görülen en yaygın ikinci kanserdir. Human papillomavirus (HPV) servikal kanserin primer etyolojik ajanıdır. HPV infeksiyonu cinsel yolla bulaşan en yaygın viral infeksiyonlardan biri olup kadınların %50'den fazlası yaşamları boyunca HPV infeksiyonu ile karşılaşır. Dünyada her yıl 470.000'den fazla yeni servikal kanser vakası tanınmakta ve servikal kansere bağlı yaklaşık 270.000 ölüm bildirilmektedir. Servikal kanser vakalarının çoğu yaklaşık %80'i servikal kanser tarama programlarının etkili bir şekilde yapılmadığı veya uygulanamadığı gelişmekte olan ülkelerde görülür. Erken tanı etkilidir, çünkü prekanseröz lezyonlar invaziv kansere çok yavaş, genellikle 10 yıldan uzun bir sürede ilerler. Servikal kanser, prekanseröz lezyonların tespiti ve tedavisi ile büyük oranda (>%90) önlenebilir bir hastalıktır. Bu çalışma Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Jinekoloji ve Onkoloji bölümüne başvuran normal ve anormal servikal sitolojili kadınlarda human papillomavirus prevalansı ve genotip dağılımını tespiti için yapılacaktır. Kadınlara ait servikal sürüntü örneklerinin transportu fosfat tamponlu tuzlu su *phosphate buffered saline (PBS)] içerisinde yapılacaktır. Servikal sürüntü örneklerinden viral DNA ekstraksiyonu için Viral Nükleik Asit Ekstraksiyon kiti kullanılacaktır. HPV DNA tanısı MY09/11 ve GP5+/6+ konsensus primerlerinin kullanıldığı PCR (polymerase chain reaction) testi ile gerçekleştirilecektir. HPV DNA testi pozitif bulunan örneklerde yüksek risk HPV genotiplerinin tayini için HPV Genotypes 14 Real-TM Quant PCR kit (16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66 and 68) kullanılacaktır. Sonuç olarak bölgemizde normal servikal sitolojili ve servikal prekanseröz lezyonu olan anormal sitolojili kadınlarda baskın HPV genotipleri dağılımının belirlenmesi günümüzde HPV aşılarının etkinliğinin değerlendirilmesi için önemlidir. Ayrıca HPV DNA pozitifliği servikal kanser için riskte olan kadınların tanınmasına katkıda bulunacaktır ve böylece yüksek riskli hastaların zamanında tespitiyle tedavinin yönlendirmesinde yardımcı olur.
Özet (Çeviri)
Cervical cancer is the second most common cancer among women worldwide. Human papillomavirus (HPV) is the primary etiologic agent of cervical cancer. HPV infection is one of the most common sexually transmitted viral infections and more than 50% of women encounter HPV infection in their lifetime. Worldwide, more than 470,000 new cases of cervical cancer are recognized each year, and approximately 270,000 deaths due to cervical cancer are reported. Most of the cervical cancer cases, about 80%, occur in developing countries where cervical cancer screening programs are not implemented or implemented effectively. Early diagnosis is effective, because precancerous lesions progress to invasive cancer very slowly, usually over 10 years. Cervical cancer is a largely (>90%) preventable disease with detection and treatment of precancerous lesions. This study will be carried out to determine the prevalence and genotype distribution of human papillomavirus in women with normal and abnormal cervical cytology who applied to Çukurova University Faculty of Medicine, Department of Gynecology and Oncology. Transport of cervical swab specimens will be done in phosphate buffered saline (PBS). Viral Nucleic Acid Extraction kit will be used for viral DNA extraction from cervical swab samples. Diagnosis of HPV DNA will be made by PCR (polymerase chain reaction) test using MY09/11 and GP5+/6+ consensus primers. HPV Genotypes 14 Real-TM Quant PCR kit (16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66 and 68) for the determination of high-risk HPV genotypes in samples with positive HPV DNA test will be used. In conclusion, determining the distribution of dominant HPV genotypes in women with normal cervical cytology and abnormal cytology with cervical precancerous lesions in our region is important for the evaluation of the effectiveness of HPV vaccines today. In addition, HPV DNA positivity will contribute to the identification of women at risk for cervical cancer, thus helping to guide treatment with timely detection of high-risk patients.