Üniversite öğrencilerinin iklim değişikliği konusundaki anksiyete, bilgi düzeyi ve farkındalık durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of university students' anxiety, knowledge level and awareness about climate change
- Tez No: 875996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, üniversite öğrencilerinin iklim değişikliği konusundaki bilgileri, farkındalıkları, anksiyeteleri, çevreye yönelik davranışları, iklim değişikliğini önlemeye yönelik umut seviyeleri ve ilişkili faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Kesitsel tipte olan bu çalışma Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nin 10 fakültesine bağlı 32 bölümün son sınıf öğrencilerinde 2023-2024 eğitim yılında 01.06.2023 – 01.03.2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmaya 1723 kişi katılmıştır. Katılımcıların %63,6'sı (n=1095) kadın, %97,4'ü (n=1679) T.C. vatandaşı, %89,5'i (n=1542) kentsel bölgede yaşamakta ve %30,2'si (n=521) sigara kullanıcısıdır. Katılımcıların %81,3'ü (n=1401) iklim değişikliği ve sağlık etkilerinin gerçek olduğuna inandığını, %50,7'si (n=874) sağlığının iklim değişikliğinden fiziksel veya ruhsal olarak etkilendğinini belirtmiştir. Katılımcılar küresel iklim değişikliği farkındalık ölçeğinden ortalama 3,28 ± 0,70, iklim değişikliği anksiyetesi ölçeğinden 19,95 ± 8,54, iklim değişikliğinin önlenmesine yönelik umut ölçeğinden 39,05 ± 6,64 puan almıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine university students' knowledge, awareness, anxiety, environmental behavior, hope levels for preventing climate change and related factors about climate change. This cross-sectional study was conducted among senior students of 32 departments affiliated with 10 faculties of Ankara Yıldırım Beyazıt University in the 2023-2024 academic year between 01.06.2023 and 01.03.2024. 1723 students participated in the study. More than half of the participants 63.6% (n=1095) are women, 97.4% (n=1679) are Turkish citizens, 89.5% (n=1542) live in urban areas and 30.2% (n=521) are smokers. 81.3% (n=1401) of the participants believed that climate change and its health effects are real and 50.7% (n=874) stated that their health was physically or psychologically affected by climate change. Participants received an average of 3.28 ± 0.70 points from the global climate change awareness scale, 19.95 ± 8.54 points from the climate change anxiety scale, and 39.05 ± 6.64 points from the climate change hope scale.