The relationship between holistic thinking style, attitudes, and intentional behaviors toward climate crisis, COVID-19 pandemic and economic inequality: A network analysis
Holistik düşünce tarzı ile iklim krizi, COVID-19 salgını ve ekonomik eşitsizliğe dair tutum ve davranış niyetleri arasındaki ilişki: Ağ analizi
- Tez No: 872027
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN ADİL SARIBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
İklim değişikliği, COVID-19 salgını ve ekonomik eşitsizlik son birkaç yıldır önemli küresel sorunlar haline gelmiştir. Bu problemler, önceki tehditlerden daha karmaşıktır ve bu nedenle uygun bilişsel stiller gerektirmektedir. Mevcut çalışma (N = 631), holistik düşünce stili ile bu tehditlere karşı harekete geçme tutumları ve niyetleriyle ilişkili olabilecek bir dizi değişken arasındaki ilişkiyi araştırmıştır. Katılımcılar, 11 tane öz-bildirim ölçeğinden oluşan çevrimiçi bir test bataryasını tamamlamışlardır. Bu amaçla ağ analizleri yapılmıştır. Sonuçlar, karmaşık neden-sonuç ilişkilerini algılamaya yönelik holistik eğilim (Nedensellik bileşeni) ile doğaya yönelik risklerin farkındalığı ve doğaya karşı duygusal yakınlık arasında pozitif bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Bütünü dikkate alma eğilimi (Dikkat bileşeni), kamusal alanlarda daha fazla çevre yanlısı davranma isteği ile ilgili bulunmuştur. Ayrıca, nedensellik bileşeni COVID-19 salgınına yönelik önleyici davranışlarda bulunmayla pozitif bağlantılı çıkmıştır. Gelecekte değişim bekleme eğilimi (Değişim bileşeni) ve sağcı ekonomik politikaları desteklemek negatif ilişkili bulunmuştur. Nedenselliğin yönü belirsizliğini korusa da bu sonuçlar, daha holistik düşünmenin küresel tehditleri anlamayı ve etkilerini hafifletmek için harekete geçmeyi kolaylaştırma olasılığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Climate change, the COVID-19 pandemic, and economic inequality have been crucial global problems for the last few years. These problems are more complicated than previous threats and thus require suitable cognitive styles. The present study (N = 631) explored the relationship between the holistic thinking style and a set of variables that could be related to attitudes and intentions to take action against these threats. Participants completed an online test battery of 11 self-report questionnaires. For this purpose, we conducted network analyses. Results showed a positive connection between the holistic tendency to perceive complex causal relationships (Causality), and awareness of risks to nature, and emotional affinity toward nature. The tendency to pay attention to the whole (Attention) was related to a higher willingness to behave pro-environmentally in public spheres. Besides, the Causality was positively connected to engaging in preventive behaviors during the COVID-19 pandemic. The tendency to expect change from the future (Change) and supporting right-wing economic policies were negatively related. While the direction of causality remains unclear, these results suggest the possibility that thinking more holistically facilitates comprehending global threats and taking action to mitigate their effects.