İklim değişikliğinin maternal fetal sağlığa etkilerine yönelik farkındalık ölçeğinin geliştirilmesi
Developing an awareness scale on the effects of climate change on maternal fetal health
- Tez No: 771009
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU AVCIBAY VURGEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Midwifery, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
. İklim değişikliği 21. yüzyılın en büyük sağlık sorunudur ve içinde yaşadığımız toplumu tüm yönlerden tehdit etmektedir. Hamile kadınlar ve yeni doğanlar iklim değişikliği bağlamında artık daha savunmasız gruplar olarak kabul edilmektedir. İklim değişikliğinin maternal ve fetal sağlık üzerinde iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini azaltmak için uluslararası meslek örgütleri iş birliği içinde çalışmalı, iklim değişikliğine daha duyarlı olmaları ve adaptasyon politikaları geliştirmeleri yönünde teşvik edilmelidir. İklim değişikliğinin ana çocuk sağlığı ve gelecek nesiller üzerindeki sonuçları konusunda farkındalık yaratmaya yönelik adımlar adaptasyonun ilk adımı niteliğindedir. Bu çalışma iklim değişikliğinin maternal fetal sağlığa etkilerine yönelik gebelerin farkındalık düzeylerini ölçmeyi sağlayacak bir ölçüm aracı geliştirmek ve geliştirilen ölçeğin geçerlilik ve güvenirliliğini saptamak amacıyla metodolojik tipte planlanmış ve uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini, Adana Şehir Hastanesinde Kadın Doğum Servisine ve Gebe Okuluna başvuran gebelerdir. Örneklemini ise araştırmaya katılmaya gönüllü olan gebeler oluşturmuştur (n=500). Araştırma verilerinin toplanmasında,“Tanıtıcı Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırma, görüşülerek toplam 500 gebe ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmacılar tarafından, literatürde yer alan pek çok araştırma incelenerek ''Genel'', ''Maternal'', ''Fetal“ olmak üzere 3 ayrı alt boyuttan oluşan ”İklim Değişikliğinin Maternal Fetal Sağlığa Etkilerine Yönelik Gebelerin Farkındalık Ölçeği Gebe (İDFÖ-G)“ geliştirilmiştir. İlk geliştirildiğinde 36 maddeden oluşan taslak ölçek gerekli geçerlilik ve güvenirlilik çalışmaları sonucunda 21 maddelik son halini almıştır. Elde edilen bulgular IBM SPSS Statistics 22 ve Mplus 7 programları kullanılarak değerlendirilmiştir. ”İklim Değişikliğinin Maternal Fetal Sağlığa Etkilerine Yönelik Gebelerin Farkındalık Ölçeği Gebe'nin geçerlilik ve güvenirlilik çalışmasında kapsam geçerliği analizleri sonrası içerik geçerlik oranları madde düzeyinde 0,84 ile 0,92 arasında bulunmuştur. 21 maddelik ölçeğin toplam iç tutarlık Cronbach's Alpha katsayısı 0,946, alt boyutlarının Cronbach alfa değerleri ise“Genel”alt boyut için 0,871,“Fetal”alt boyut için 0,924,“Maternal”alt boyut için ise 0,907 olarak saptanmıştır. Bu veriler doğrultusunda;“İklim Değişikliğinin Maternal Fetal Sağlığa Etkilerine Yönelik Gebelerin Farkındalık Ölçeği Gebe”nin geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
.Climate change is the biggest health problem of the 21st century and threatens the society we live in from all aspects. Pregnant women and newborns are now recognized as more vulnerable groups in the context of climate change. In order to reduce the negative effects of climate change on maternal and fetal health, international professional organizations should work in cooperation, be more sensitive to climate change and be encouraged to develop adaptation policies. Steps to raising awareness about the consequences of climate change on maternal and child health and future generations are the first step in adaptation. This study was planned and applied in a methodological type to develop a measurement tool to measure the awareness levels of pregnant women about the effects of climate change on maternal-fetal health and to determine the validity and reliability of the developed scale. Research population is the pregnant women who applied to the Gynecology Service and Pregnancy School in Adana City Hospital. The sample consists of pregnant women who volunteered to participate in the study (n=500).“Descriptive Information Form”was used to collect the research data. The research was carried out with a total of 500 pregnant women through face-to-face interviews. Many studies in the literature were examined by the researchers, and the“Pregnant Awareness Scale for the Effects of Climate Change on Maternal Fetal Health Pregnant consisting of 3 different sub-dimensions as ”General“, ”Maternal“ and ”Fetal“ developed. The draft scale, which consisted of 36 items when it was first developed, took its final form with 21 items as a result of the necessary validity and reliability studies. The findings were evaluated using IBM SPSS Statistics 22 and Mplus 7 programs. In the validity and reliability study of the ”Pregnant Awareness Scale for the Effects of Climate Change on Maternal Fetal Health“, content validity rates were found to be between 0,84 and 0,92 at the item level, after content validity analysis. The scale consists of 3 sub dimensions as ”General“, ”Maternal“ and ”Fetal“. The total internal consistency of Cronbach's Alpha coefficient of the 21-item scale was 0,946, and the Cronbach's alpha values of the sub-dimensions were 0,871 for the ”General“ sub-dimension, 0,924 for the ”Fetal“ sub-dimension, and 0,907 for the ”Maternal“ sub-dimension. In line with these data; It has been determined that ”Pregnant Awareness Scale for the Effects of Climate Change on Maternal Fetal Health Pregnant" is a valid and reliable scale.