Akademik Türkçe için alanlara özgü oluşturulan kelime listelerinin internet tabanlı kullanımı üzerine bir araştırma
A research on the internet-based use of field-specific word lists for academic Turkish
- Tez No: 771021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TALAT AYTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Lisans ve lisansüstü eğitim için Türkiye'ye gelen uluslararası öğrenci sayısı her geçen yıl artmaktadır. Bu öğrencilerin üniversitelerdeki akademik başarıları, akademik Türkçeye hâkim olma düzeyleriyle doğrudan ilgilidir. Bu noktada akademik Türkçe ile ilgili çalışmalar büyük önem arz etmektedir. Alan yazına bakıldığında akademik Türkçe ile ilgili yapılan çalışmaların sınırlı sayıda olduğu görülmektedir. Uluslararası öğrencilerin akademik Türkçe ihtiyaçlarını karşılayabilmek için üniversitelerde kendi bölümlerine başladıklarında ilk olarak karşılaşacakları kelimelerin belirlenmesi ve alanlara özgü kelime listelerinin oluşturulması gerekmektedir. Karma araştırma yönteminin kullanıldığı bu araştırmanın nitel bölümünde veriler doküman analizi ile elde edilmiş, akademik Türkçe derslerinde yaygın olarak kullanılan sekiz ders kitabının sözcük çalışmaları bölümünde yer alan 6200 kelime incelenmiştir. İncelenen kelimeler ile ilgili daha detaylı veri elde edebilmek için uzman görüşlerine başvurulmuştur. Böylece yirmi altı farklı alanda kelime listeleri oluşturulmuştur. Oluşturulan kelime listelerinin kullanımına yönelik olarak birçok avantaja sahip olan internet tabanlı kelime öğretim uygulaması Quizlet seçilmiş ve belirlenen tüm kelimeler, referans alınan sözlükler doğrultusunda tanımları ve ilgili görselleri ile Quizlet uygulamasına yüklenmiştir. Araştırmanın nicel bölümünde belirlenen kelimelerin öğretilmesinde Quizlet'in kullanımının etkisini analiz edebilmek için yarı deneysel desenlerden biri olan ön test-son test kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 24 programında çözümlenmiş ve belirlenen alandaki kelimelerin öğretilmesinde Quizlet uygulamasının kullanımının öğrenicilerin kelime öğrenmeleri üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak akademik Türkçe konusunda kolaylıkla erişilebilen bir e-öğrenme ortamı olması için çalışma kapsamında oluşturulan kelime listelerinin ve Quizlet sayfalarının yer aldığı akademikturkce.com adlı internet sitesi hazırlanmıştır. Hazırlanan internet sitesi uluslararası öğrencilerin ve dünya genelinde Türkçeye ilgi duyan herkesin kullanımına sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The number of international students coming to Turkey for undergraduate and graduate studies increases every year. The academic success of these students at universities is directly related to their level of command of academic Turkish. At this point, studies on academic Turkish have great importance. The studies on academic Turkish are limited in number in the existing literature. In order to meet the academic Turkish needs of international students, when they start their departments at universities, it is necessary to determine the words they will come across first and create field-specific word lists. In this respect, the research was designed with a mixed research approach. In qualitative part of this research, the data were obtained by document analysis, and 6200 words in the vocabulary studies section of eight textbooks commonly used in academic Turkish lessons were examined. Expert opinions were sought to obtain more detailed data regarding the words reviewed. Thus, word lists were created in twenty-six different fields. Quizlet, an internet-based vocabulary teaching application with many advantages for using the created word lists, was chosen. All the determined words were uploaded to the Quizlet application with definitions and related images in line with the reference dictionaries. In the quantitative part of this research, in order to analyze the effect of the use of Quizlet in teaching the determined wordlist, the pretest-posttest control group design, which is one of the quasi-experimental designs, was used. The data obtained were analyzed in the SPSS 24 program and it was concluded that the use of Quizlet application in teaching the words in the determined area was effective on the learners' vocabulary learning. Finally, to be an easily accessible e-learning environment for academic Turkish, the website named akademikturkce.com which includes the word lists and Quizlet pages created within the scope of the study, has been prepared. The prepared website is available to international students and anyone interested in Turkish around the world.