Lucilia sericata larvalarından insan saç ve göz renginin belirlenmesi
Determination of human hair and eye color from lucilia sericata larvae
- Tez No: 771031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BÜLBÜL ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Biyoloji, Forensic Medicine, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Adli Entomoloji, ceset üzerine gelen böceklerin ve diğer eklembacaklıların ergin ve larvalarından ölüm zamanı ve yerinin tahmininde, ölüm nedenin belirlenmesinde ve kişilerin kimliklendirilmesinde faydanılan bir bilim dalıdır. Çürümeye başlayan bir cesedin kimliklendirilmesi için larva kursak ve bağırsak içeriklerinden genetik incelemeler yapılabilir. Ancak larva kursak içeriklerindeki güçlü sindirim enzimleri sebebiyle insan DNA'sında degredasyon meydana gelir. Degredasyona uğramış bu örneklerde, cesedin kimliğinin ve fenotipinin belirlenmesinde tek nükleotit polimorfizm (SNP, Single Nucleotide Polimorphism) analizleri yapılabilir. Bu çalışmada kronik diyabet yaralarının tedavisi için kullanılan Lucilia sericata larvalarının kursak ve bağırsak içeriklerinden izole edilen insana ait DNA örnekleri (N=30) kullanılarak, HIrisPlex (24 SNP ) paneli ile kişilerin saç ve göz rengi tahmini yapıldı. Aynı kişilerden kan örnekleri de alınarak genotipler ve tahmin edilen fenotipler karşılaştırıldı ve HIrisPlex sisteminin tahmin başarısı belirlendi. Çalışmamızda 30 larva örneğinin 25'inde (%83,3) tam veya kısmi genotip sonucu alınarak fenotip tahmini yapıldı. Beş larva örneğinden ise genotip sonucu alınamadı. Tam veya kısmi profil içeren 25 larva örneğinde göz rengi için 17 (%68), saç rengi için 14 (%56) doğru tahmin yapıldı. 25 kan örneğinde göz rengi için 22 (%88) ve saç rengi için 18 (%72) örnekte fenotip tahmin sonuçları doğru olarak bulundu. Bu çalışmada, kan ve larva örnekleri arasında lokus kayıpları ve degredasyona bağlı alel farklılıkları olmasına rağmen larva örneklerinden insana ait güvenilir saç ve göz rengi tahmini yapıldı. Bu çalışma ileri derecede çürümüş ve kimliği belirlenemeyecek durumda olan veya yeri değiştirilen cesedin ilk olay yerinde bulunacak larvaların kursak ve bağırsak içeriklerinden elde edilen insana ait DNA örnekleri ile, kişilerin fenotipleri hakkında güvenilir bilgi edinilebilir.
Özet (Çeviri)
Forensic Entomology is a branch of science used to estimate the time and place of death by using the insects and their larvae found on the corpse, determine the cause, and identify the individuals.In order to identify a corpse, genetic analyzes can be made from the larval crop and intestinal contents. However, due to the strong digestive enzymes in the larval crops, degradation may occur in human DNA. In these degraded samples, single nucleotide polymorphism (SNP) analysis can be performed to determine the identity and phenotype of the corpse. In this study, human DNA samples (N=30) isolated from the crop and intestinal contents of Lucilia sericata larvae used for the treatment of chronic diabetes wounds were used to predict the hair and eye color of individuals with the HIrisPlex (24 SNP) panel. Genotypes and predicted phenotypes were compared by taking blood samples from the same individuals, and the prediction success of the HIrisPlex system was determined. In our study, full or partial genotype results were obtained from 25 (83.3%) of 30 larvae samples and phenotypes were estimated. Genotype results could not be obtained from five larvae samples. 17 (68%) correct predictions for eye color and 14 (56 %) correct predictions for hair color were made in 25 larval specimens with a full or partial profile. The phenotype prediction results were found to be correct in 22 (88%) of the 25 blood samples for eye color and 18 (72%) for hair color. In this study, although there were allelic drop-out and allelic differences between blood and larval samples, reliable and significant results were obtained for the determination of human hair and eye color from larval samples. With this study, reliable information can be obtained about the phenotypes of the person, with human DNA samples obtained from the crop and intestinal contents of the larvae to be found at the first crime scene of the highly decomposed and unidentified or displaced corpse.