Şırnak-İdil koşullarında yetiştirilebilecek kışlık nohut genotiplerinin saptanması
Determination of winter chickpea genotypes that can be grown in Şırnak-İdil conditions
- Tez No: 771033
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araştırma, Şırnak-İdil koşullarında yetiştirilebilecek nohut Cicer arietinum L.) genotiplerinin saptanması amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada, 12 genotip (X 05 TH 21 C, EN 1846, FLIP 03-108 C, ENA 190-7, EN 1867, FLIP 03-7 C, FLIP 03-104 C, 33/2.SET, EN 1683, X 09 TH 71-2-1, Çağatay 100 Gray ve FLIP 06-39 C) ve 3 kontrol çeşit (Arda, Azkan, Hasanbey) olmak üzere toplam 15 nohut geotipi kullanılmıştır. Araştırma, 2020-2021 kışlık yetiştirme döneminde, tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Genotiplere göre değişmekle birlikte araştırma sonucunda çiçeklenmeye kadar geçen gün sayısı 156.7-118.7 gün, bakla bağlamaya kadar geçen gün sayısı 169.0-157.3 gün; bitki boyu 29.9 cm- 54.7 cm; ilk bakla yüksekliği 14.5-30.0 cm; bitkideki dal sayısı 2.3-4.3 adet; bitkide bakla sayısı 44.2-15.0 adet; bitkide dolu bakla sayısı 42.6-13.0 adet; bitkide tane sayısı 13.3-44.9 adet; bitkide tane ağırlığı 8.7- 14.0 g; tane verimi 166.8 -100.7 kg/da; yüz tane ağırlığı 27.7 -42.3 g ve hasat indeksi değeri % 33.9-42.1 arasında değişmiştir. Sonuç olarak Şırnak-İdil ekolojik koşullarında FLIP 03-108 C ve EN 1683 nohut genotiplerinin verim ve verimle ilgili özellikler bakımından öne çıktığı belirlenmiştir. Bu geotipler ile bölge koşullarında tescil çalışmalarının yürütülmesi uygun olabilir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to determine the chickpea (Cicer arietinum L.) genotypes that can be grown in Şırnak-Idil conditions. In the research, total of 15 chickpea geotypes, including 12 chickpea line (X 05 TH 21 C, EN 1846, FLIP 03-108 C, ENA 190-7, EN 1867, FLIP 03-7 C, FLIP 03-104 C, 33/2.SET, EN 1683, X 09) TH 71-2-1, Çağatay 100 Gray and FLIP 06-39 C) and 3 control varieties (Arda, Azkan, Hasanbey) were used. The research was carried out according to the randomized comlete blocks design with 3 replications in the winter growing season of 2020-2021. Although it varies according to genotypes, as a result of the research, the number of days until flowering, the number of days until the pod; plant height; first pod height; the number of branches in the plant; the number of pods per plant; the number of full pods per plant; the number of grains; grain weight; grain yield; 100 grain weight and the harvest index varied between 156,7-118.7 days, 169.0-157.3 days, 29.9-54.7 cm, 14.5-30.0 cm, 2.3-4.3 number, 44.2-15.0 number, 42.6-13.0 number, 13.3-44.9 number, 8.7-14.0 g, 166.8 -100.7 kgda-1; 27.7-42.3 g and 33.9- 42.1%, respectively. As a result, it has been determined that FLIP 03-108 C and EN 1683 chickpea genotypes stand out in terms of yield and yield-related characteristics in Şırnak-Idil ecological conditions. It may be appropriate to carry out registration studies with these geotypes under regional conditions.