Numerical analysis of local scour downstream of a spillway
Dolu savak çıkışında oluşan yerel oyulmanın sayısal analizi
- Tez No: 771046
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ogee tepeli dolusavak, mükemmel hidrolik özelliklerinden dolayı en çok araştırılan hidrolik yapılardan biri haline gelmiştir. Genel olarak, hidrolik yapılar her zaman temellerinin çevresinde veya akış aşağısında oyulma etkilerine maruz kalır. Bir Ogee dolusavakının akış aşağısındaki yerel oyma özelliklerinin değerlendirilmesini geliştirme girişiminde, bu çalışma, oyulma derinliği ve uzunluğu açısından oyulma özelliklerini değerlendiren halihazırda mevcut bir fiziksel deney düzeneğinin sayısal bir simülasyonunu gerçekleştirmeyi amaçlamıştır; ana bağımsız değişkenler olarak akış hızı, kuyruk suyu derinliği ve yatak malzemesi dikkate alınmıştır. Böylece deney düzeneği Flow3D bilgisayar yazılımında sanal olarak modellenmiş, sonuçlar elde edilmiş ve ardından fiziksel deney ile karşılaştırılmıştır. CFD sayısal simülasyonundan elde edilen oyulma sonuçlarına göre, boşaltma debisi ve kuyruk suyu derinliği yükseldikçe her iki yatak malzemesi içinde dolusavak sonunda oluşan yerel oyulma özellikleri açıkça artmıştır. Yatak malzemelerinin boyutu ve şekli aynı zamanda bir dolusavakın mansabındaki yerel oyulma üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Daha büyük oyulma tipik olarak daha küçük çaplı yatak malzemeleri ile meydana gelmektedir. Bu araştırmanın sonuçları, tasarlandığı fiziksel deneysel çalışma ile karşılaştırıldığında, tahminde doğru ve kabul edilebilir yakın sınırlar içinde sayısal rakamlar gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Ogee crested spillway has become one of the most researched hydraulic structures due to its excellent hydraulic features and versatility, Generally hydraulic structures are always subject to scouring effects within and around their foundations or downstream of the spillway. In an attempt to improve upon the evaluation of scouring characteristics downstream of the spillway an Ogee spillway, this experiment aims to explain the numerical simulation of an already existing physical experimental set up that evaluated scouring characteristics in terms of scouring depth and scouring length, taking into consideration the flowrate, tail water depth and bed material as the fundamental independent variables. Thus, the experiment was conducted was virtually as model within the Flow3D computer software, results were obtained and then compared to that of the physical experiment. According to the scouring results acquired from the CFD numerical simulation, the scouring characteristics clearly notably increased the downstream of the spillway, discharge flow rate and tail water depth, The size and shape of bed materials also have a considerable impact on local scouring of the downstream of the spillway. More scouring is typically results from bed materials with a smaller diameter than by that of a larger diameter. The results of this investigation have produced numerical figures that are accurate in estimation and within close acceptable boundaries when compared to the physical experimental study it was based on.