Alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığının beslenme kalite indeksi ve antropometrik ölçümlerle ilişkisi
Relationship of non-alcoholic fatty liver disease to nutritional quality index and anthropometric measurements
- Tez No: 771053
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN AKDEVELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Diyet non alkolik yağlı karaciğer hastalığının (NAYKH) patogenezine en büyük katkı sağlayıcı olup aynı zamanda tedavinin de önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Bu çalışma NAYKH için koruyucu olabilecek ve risk teşkil edebilecek besin ögelerini tanımlamak, NAYKH taramasında antropometrik ve biyokimyasal indekslerin teşhis performansını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma Mart-Temmuz 2021 tarihleri arasında bir devlet hastanesinin Diyet Polikliniği'ne başvuran 18-65 yaş arası 52 NAYKH hastası ve 52 kontrol olmak üzere toplam 104 birey üzerinde yürütülmüştür. Katılımcılara uygulanan anket formlarına 3 günlük besin tüketim kayıtları, fiziksel aktiviteleri, antropometrik ölçümleri ve bazı biyokimyasal bulguları kaydedilmiştir. Bireylerin besin tüketim kayıtlarından elde edilen verilerle beslenme kalite indeksi (INQ) skorları, antropometrik ve biyokimyasal ölçüm verileri kullanılarak da antropometrik ve biyokimyasal indeksler hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Diet is the biggest contributing to the pathogenesis of non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) and also consists of a major part of the treatment. This study is aimed at defining the nutrients that can be protective for and pose risk to NAFLD and evaluating the diagnostic performance of anthropometric and biochemical indices in NAYKH screening. This study has been conducted between March and July 2021 on a total of 104 individuals of whom 52 were NAFLD patients and 52 were control subjects aged 18-65, who had referred to the Diet Polyclinic of a state hospital. The survey forms assigned to each participant were filled with food consumption records for 3 days, physical activities, anthropometric measurements and some biochemical findings. Index of nutritional quality (INQ) scores have been calculated using the data obtained from the food consumption records of the individuals as well as anthropometric and biochemical indices have been calculated using the anthropometric and biochemical measurement data.