Türkçe ders kitaplarındaki metinlerin okuma kazanımlarını gerçekleştirme yeterliliği ve PISA'daki okuma becerileri alanındaki etkisi açısından değerlendirilmesi
The evaluation of the texts in Turkish in terms of their adequacy in realizing the reading achievements and their effect on reading skills in PISA
  1. Tez No: 771064
  2. Yazar: NAGİHAN ŞENYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GIYASETTİN AYTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmamızda Türkçe ders kitaplarındaki metinlerin okuma kazanımlarını gerçekleştirme yeterliliği ve bunların PISA'daki okuma becerileri alanına etkisi değerlendirilmiştir. PISA'da OECD'nin düzenlemekte olduğu 15 yaşındaki öğrencilerin fen bilimleri, matematik ve okuma becerileri okuryazarlıkları ölçülmektedir. Türkiye de eğitim sistemlerinin uluslararası mecrada durumunu görmek istemektedir. Bu amaçla PISA'ya katılım sağlamaktadır. Çalışmamızda öğrencilerin birçok niteliği değerlendirilmiş, öncelikli olarak okuma becerileri özellikle incelenmiştir. Uluslararası sınavlarda Türkiye OECD ortalamasının çok gerisinde kalmaktadır. Özellikle OECD ülkeleri arasındaki yerimiz bize önemli işaretler vermektedir. Açıklanan sonuçlara baktığımız zaman 2018'e kadar son üç PISA'da Türkiye OECD ülkeleri arasında son üçteki sıraları paylaşmaktan kurtulamamıştır. 2018 yılında katılan ülke sayısı artmış aynı zamanda Türkiye'nin puanı artmış ve sıralamada öne çıkmıştır. Araştırmada, Millî Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 2019-2020 öğretim yılından itibaren 5 (beş) yıl süreyle ders kitabı olarak kabul ettiği (5-8. sınıf) Türkçe ders kitaplarındaki metinler ve PISA'nın açıklanan örnek okuma becerilerini ölçme soruları incelenmiştir. Öğrencilerin Türkçe dersinde işlenen metinler aracılığıyla programda yer alan okuma kazanımları hangi düzeyde kazanabileceklerine bakılmıştır. Türkçe ders kitapları programda hedeflenen okuma kazanımlarını yeterli düzeyde temsil gücüne bakıldığında eksiklikler saptanmıştır. Merkezî sınavlarda ölçülen okuma becerileri ile derste edinilen beceriler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Millî kapsamda öğrenciye verilen eğitimin uluslararası kapsama sahip PISA uygulamasında ne tür açıklıklara yol açtığı tespit edilmeye çalışılmıştır. PISA'da ölçülen okuma becerisi hayatta uygulanma imkânı olan alanları kapsamaktadır. Ders kitaplarındaki metin altı soruları yenilenmiştir. Böylece PISA soru tarzına benzer bir kısım örnek ders kitaplarındaki yerini almıştır. Bu gelişme sayesinde okuma becerileri okuryazarlığında artış gözlenmiştir. Okuma kavramı gelişerek çeşitlenmiştir. Ancak okumanın olmazsa olmaz fiziksel boyutu ihmal edilmiştir. Ülkemizde bu konuya yeterince önem verilmemiştir. Diğer yandan teknolojinin ilerlemesiyle okumalar dijital ortama aktarılmıştır. Yeterli internet alt yapısı ve kaliteli eğitim yazılımları eğitim hayatını da kolaylaştırmaktadır. OECD Ülkeleri dijital eğitimden faydalanalı uzun yıllar olmuştur. Buna karşın Türkiye'de Fatih Projesiyle başlayan adımlar çok yavaşlamıştır. Türkiye'de ise bilgisayar ve internet kullanımı artmasına rağmen bu artış eğitim hayatına yansımamıştır. Türk eğitim sisteminin dünyadaki bilginin hızına yetişecek yazılımlara ihtiyacı vardır. Öğrencilerimiz okul hayatı ise basılı kitaplarla sınırlı kaldıkça dünyadaki eğitimden geri kalmaya devam edecektir. Ekranın daha fazla duyuya hitap etme olanaklarından faydalanan öğrencilerde öğrenme kalıcı olmaktadır. Dijital yayıncılığın ders kitabı metinlerine özel metin yazarlığının geliştirilmesi sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Turkey could not get rid of the last places in PISA until 2018. In 2018, the number of countries increased, while Turkey's scores increased as well. The texts in the Turkish textbooks accepted by the Ministry of National Education Board of Education and Discipline as of the 2019-2020 academic year and the questions taken from the PISA samples were examined. It was examined to what extent the students were able to gain the reading achievements in the program through what was taught in the Turkish lesson. It does not adequately represent the reading achievements targeted in the Turkish course program in the textbooks. The reading skill asked in the central exams and the reading skill taught in the textbooks are not the same. Reading skills taught domestically differ from those measured in international exams. It measures reading skill applied in daily life in PISA. The questions under the texts in the textbooks have been renewed. Thanks to this, it has been observed that literacy increases. However, the basic physical dimension of reading has been neglected. In our country, this issue has not been given enough attention. The concept of reading has developed and diversified. With the advancement of technology, readings have been transferred to digital media. Digital readings have increased. It has been a long time since OECD countries benefited from digital education.Turkey, on the other hand, started education in the digital environment with the Fatih Project. However, the progress of this project has been slow. Turkey did not prefer the use of the Internet in education. The Turkish education system needs software that will train itself to the speed of the system. Otherwise, it will continue to lag behind education in a world where only printed books will lead. Since it appeals to more sense organs, we have to take advantage of the screen. Special copywriting should be developed for digital publishing and especially for textbook texts.