Türkiye'de kadınların siyasette temsili: Aydın örneği
Representation of women in politics life in Türkiye: An example from Aydın
  1. Tez No: 771086
  2. Yazar: SEVİLAY KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NEVAL GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Toplumsal ve siyasal alanda erkeklerle eşit haklar elde etme mücadelesinde zorlu bir süreç yaşayan kadınların zamanla ekonomik, toplumsal, eğitim, sosyal ve kültürel alanlarda hayatlarında olumlu değişimler ve dönüşümler gerçekleşmesine rağmen siyasal alanın erkek egemen yapılanmasında pek de değişimin olamadığı günümüzde halan kadınların eşit temsil düzeyine gelemediği aşikardır. Ülkemizde toplumun yarısını oluşturan kadınların, seçme ve seçilme hakkını birçok ülkeden önce elde etmelerine rağmen günümüzde halan siyasette ve TBMM'de kadınların temsilinin erkeklerle eşit temsil oranına ulaşamadığı kadının temsil sorunu olduğu bilinmektedir. Kadın erkek eşitsizliğinin en yoğun görüldüğü siyasal alanda kadınların parlamentoda eksik temsili yalnız ülkemizde değil, dünya genelinde var olan bir sorundur. Kadınların parlamentoda temsili istenilen düzeye ulaşamamıştır. Bu çalışma ulusal siyasette kadınların eksik temsilinin nedenlerini, TBMM'de Aydın ilinden seçilmiş kadın milletvekilleri, Aydın ilinde siyasetin içinde farklı kademelerde yer alan parti üst düzey kadın üyesi, kadın büyükşehir belediye başkanı ile kadın belediye meclis üyeleri ve kadın muhtarlar ile görüşme sağlayarak siyasete girişlerinde etkili olan faktörlerin neler olduğunu, kadın temsilinin önündeki engelleri nasıl aştıklarını illerinde kadın temsilini artırılmasını sağlayacak faaliyetlerini ve karar mekanizmasında yer alma etkenlerinin neler olduğunu, kadın temsilcilerin tecrübeleri ile karar mekanizmasında eksik temsil sorununun nedenlerini irdeleyip bu sorunun giderilmesi, kadınların siyasette temsilini artırılması yönünde çözüm önerilerinin, somut adımların neler olabileceğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de kadının siyasette konumunu kadınların siyasette yeterli düzeyde temsil edilemediğini ortaya koyması bakımından Aydın ili özelinde kadın siyasetçileri temsil ettiği düşünülen belli grubu üzerinde incelenmiştir. Ayrıca bu çalışma Türkiye'nin ilk seçilen kadın muhtarı ve büyükşehir belediye başkanının kadın olduğu Aydın ilinde kadınların parlamentoda eksik temsiline dikkat çekmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Despite the positive changes and transformations in the economic, social, educational, social and cultural spheres in the lives of women, who have gone through a difficult process in the struggle for equality with men in the social and political spheres, it is obvious that even today women cannot reach the level of equal representation, since the male-dominated structuring of the political sphere has not changed much. Although women, who make up half of society in our country, have gained the right to vote and stand for election before many other countries, it is well known that the representation of women in politics and in the TBMM still not the same as that of men. The underrepresentation of women in parliament in the political field where gender inequality is greatest is a problem that exists not only in our country but throughout the world. The representation of women in parliament has not reached the desired level. This study examines the reasons for the underrepresentation of women in national politics. The study aims to examine the factors that influence their entry into politics, how they overcome the obstacles to women's representation, their activities that will increase women's representation in their provinces, and the factors of participation in the decision-making mechanism by interviewing female deputies elected to the TMBB from Aydın Province, senior female party members at different political levels from Aydın Province, female mayors, female city council members, and female mukhtars. Based on the experiences of women representatives, this study also aims to investigate the causes of the problem of underrepresentation in the decision-making mechanism and determine concrete steps to increase women's representation in politic. In this study, the position of women in politics in Turkey has been examined based on a specific group believed to represent women politicians in Aydın Province to show that women are underrepresented in politics. In addition, this study aims to draw attention to the underrepresentation of women in the parliament of Aydın province, where the mukhtar is female for the first time in Turkey and the mayor is a woman.