Selim İleri'nin 'Ölünceye Kadar Seninim' ve 'Sona Ermek' romanlarında söz dizimi
Comparative syntax of Selim Ileri's 'Ölünceye Kadar Seninim' and 'Sona Ermek' novels
- Tez No: 771091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSİ SEVİNÇLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Selim İleri, son dönem Türk edebiyatının en önemli ve üretken yazarlarından biridir. Yazar, edebiyatın öykü, roman, tiyatro, senaryo, inceleme, anı, çeviri gibi hemen her türünde eser vermiştir. İleri, edebiyatın yanı sıra sinema ve televizyon dünyasının da tanınmış simalarından biridir. Edebiyat dünyasına öykü ile başlamış ancak sonraki yıllarda romana ağırlık vermiştir. Son romanı“Kumkuma”(2018) ile birlikte yirmi altı romanı ve“Kapalı İktisat”ile birlikte toplamda on bir öykü kitabı bulunan yazarın eserleri üzerine çok sayıda çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada, yazarın ''Ölünceye Kadar Seninim'' ve ''Sona Ermek'' romanları söz dizimi bakımından incelenmiştir. Öncelikle yazarın hayatı, üslubu ve eserlerine değinildikten sonra“Ölünceye Kadar Seninim'' ve ''Sona Ermek'' adlı eserlerin özetleri verilmiştir. Daha sonra ”belirtme grupları“ ele alınmıştır. Belirtme grupları hakkında uzmanların görüşlerinden yararlanılmış, benzer ve zıt görüşlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ”yargı grupları“, dördüncü bölümde ise ”cümle çeşitleri" tasnif edilerek incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Türkçe, Söz Dizimi, Selim İleri, Kelime Grupları, Cümle
Özet (Çeviri)
Selim Ileri is one of the most important authors of the last period Turkish literature. He is a very productive writer who has worked on Turkish literature for more than fifty years with his typewriter and continues to work on vhalen.The author has produced works in almost every genre such as Turkish literature story, novel, theater, scenario, analysis, memoir, translation, etc. In addition to producing many products in the field of literature and winning many awards in this field, he is also one of the well-known figures in the world of cinema and television.Although he started the world of literature with short stories, he came to the prominence with his novels in the following years. In this study, the master author's novels:“Ölünceye Kadar Seninim ”and“Sona Ermek”were analyzed in terms of syntax.These works are very rich in terms of syntax. Our work consists of four section. The first section after the introduction is referred to the life, style and works of our author. In addition, information was given about the two works that are the subject of our thesis, the novels“Ölünceye Kadar Seninim”and“Sona Ermek”and the summaries of the novels were written.In addition, the information was given about the two works that are the subject of our thesis, the novels“Ölünceye Kadar Seninim”and“Sona Ermek”and the summaries of the novels were written.In the second section, the information about“remark groups”is given and the groups are examined. The third section is referred to“judgement groups/ sentence”. In the fourth chapter,“types of sentences”are clas. Key words : Turkey, Syntax, Selim İleri, Word Groups, Sentence