1383 Numaralı Göynük Şer'iyye Sicilinin transkripsiyon ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of Göynük Şer'iyye Registry No 1383
  1. Tez No: 771106
  2. Yazar: SEÇKİN ALEMDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHMİ TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada Osmanlı ve şehir tarihi çalışmalarına katkıda bulunmak maksadıyla 1383 Numaralı Göynük Şer'iyye Sicili defterinin yüksek lisans tezi olarak hazırlanması amaçlanmıştır. Osmanlı Türkçesi olan 1383 Numaralı Göynük Şer'iyye Sicili'nin günümüz Türkçesine transkripsiyonu yapılırken deftere sadık kalınmış ve hafif transkripsiyon kuralları uygulanmıştır. Yapılan tez çalışması dört ana başlıktan müteşekkil olup Göynük tarihine, sicil defterinin değerlendirilmesine, defterin transkripsiyon ve özet tablosuna yer verilmiştir. Sicil defteri 39 varaktan, 78 sayfadan oluşmaktardır ve muhtevasında bulunan hükümler itibari ile Osmanlı'nın sosyal ekonomik yapısının ufak bir panaromasını vermektedir. Bu çalışma ile H.1181-1184 / M.1767-1771 tarihleri arasında Göynük'ün toplumsal, iktisadî, idarî, hukukî ve kültürel hayatı hakkında bilgiler sunulmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
In this work, it is aimed to prepare as postgraduate thesis of Göynük Şer'iyye Registry No 1383 in order to contribute to Ottoman and city history. It is abided by notebook and administered mild transcription rules while making transcription to modern day Turkish of Göynük Şer'iyye Registry No 1383 which is Ottoman Turkis This thesis is composed of Göynük history, the evaluation of registry notebook and the transcription and summary table of notebook. Registry notebook is composed of 39 leaves and 78 pages and it includes a little panoramic structure of Ottoman's socio-economic situation. In this work, is it tried to submit social, financial, ad ministrative, legal and cultural life of Göynük between H.1181-1184 and M.1767-1771.