The impact of cargo and ancillary revenues on net profit for full-service carrier airlines
Kargo ve yan gelirlerin tam hizmet sağlayan havayolları net karlılığına etkisi
  1. Tez No: 771105
  2. Yazar: ONUR BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hava Taşımacılığı Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Hava taşımacılığı, günümüzde insanların çoğunluğu tarafından giderek daha yaygın kullanılan bir araç haline gelmiş ve sürekli büyüyen bir endüstri olmuştur. Aynı zamanda artan rekabet, ekonomik, politik ve doğal olaylardan hızla etkilenen, yüksek yatırım maliyetleri ve risklere rağmen, karlılığı oldukça düşük bir sektördür. Bu nedenle havayolu şirketleri, düşük karlılık oranları, yüksek risk ve artan rekabet koşulları nedeniyle kapasitelerini daha iyi yönetmek ve sürdürülebilirliğini korumak amacıyla yeni gelirler elde etmek zorunda kalmışlardır. Yan gelirler, seyahat deneyiminin bir parçası olarak yolculara doğrudan veya dolaylı olarak seyahat öncesinde, seyahat sırasında veya sonrasında yapılan satışlardan elde edilen gelir olarak tanımlanmaktadır. Yan gelirler, havayolu şirketlerinin sattıkları biletler dışında yolcularına sundukları, uçak içi ikram, bagaj ücretleri, sadakat programları, koltuk ücretleri, reklam ve komisyon gelirleri ve uçak içi eğlence sistemleri gibi hizmetlerdir. Bu çalışmada, tam hizmet veren üç havayolu şirketi örneğinde (Türk Hava Yolları, American Havayolları, Delta Havayolları) havayolu şirketlerinin 2014Q1-2019Q4 dönemi kargo gelirleri, yan gelirleri ve net kârlılık arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Sonuç olarak çalışma, kargo gelirleri, yan gelirler ve net kârlılık arasında bir eşbütünleşme olduğunu ve hem kargo gelirlerinden net kâra hem de yan gelirlerden net kârlılığa doğru tek yönlü nedensellik ilişkisi olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma, kargo gelirleri ve yan gelirler ile net kâr arasında pozitif bir korelasyona işaret etmektedir. Kargo gelirleri ile yan gelirlerin, havayolu şirketlerinin net kâr üzerinde artırıcı yönde olumlu bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. İlaveten, çalışma havacılıkta yan gelirlerin havayolu şirketleri için önemli bir kaynak sağladığını; ayrıca iki ABD havayolu şirketinin (American Havayolları, Delta Havayolları) kargo ve yan gelirler açısından dünyada en yüksek gelire sahip ilk üç şirket arasında yer aldığını; ve Türk Havayolları yan gelirlerinin ise diğer iki şirkete göre daha düşük olduğunu göstermiştir. Öte yandan çalışma, Türk Havayolları kargo gelirlerinin net kârlılığa katkısının diğer iki Amerikan havayolu şirketinden çok daha yüksek olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Air transport has become an increasingly common tool used by most people today and has been a constantly growing industry. On the other hand, it is a sector with low profitability despite high investment costs and risks, which are quickly affected by increasing competition, economic, political, and natural events. That's why airline companies have had to manage their capacities better and generate new revenues due to low profitability rates, high risk, and increasing competition conditions. Ancillary Revenue is defined as the income earned as part of the travel experience through sales made to passengers directly or indirectly before, during, or after the trip. Ancillary revenues are what airline companies offer to their passengers other than the tickets they have sold, services such as inflight catering, baggage fees, loyalty programs, seat fees, advertising and commission revenues, and in-flight entertainment systems. In this study, the relationships between cargo revenues, ancillary revenues, and net profitability of airline companies for the period 2014Q1-2019Q4 were examined in the examples of three full-service airline companies (Turkish Airlines, American Airlines, and Delta Air Lines). The study revealed that there is cointegration between cargo revenues, ancillary revenues, and net profit, and there are one-way causality relationships from both cargo revenues to net profit and from ancillary revenues to net profit. The study also indicated a positive correlation between cargo and ancillary revenues, and net profit. In other words, cargo revenues and ancillary revenues have a positive effect on the net profit of airline companies. In addition, the study found that aviation ancillary revenues provide an essential resource for airline companies; furthermore, two American companies are among the top three companies with the highest incomes in the world in terms of Cargo and Ancillary Revenues; also showed that Turkish Airlines' ancillary revenues are lower than those of these two American companies. On the other hand, the study showed that the contribution of Turkish Airlines' cargo revenues to net profit is much higher than the other two companies.