Misdirected by the successes of the others: The case of Syria in the Arab Spring
Diğerlerinin başarısıyla yanıltılmış bir vaka: Arap Baharında Suriye
- Tez No: 771108
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKİF BAHADIR KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Arap Baharı, demokratik hareketler içeren bir demokrasi dalgası olarak, Suriye de olduğu gibi başarısızlıkla sona erenler haricinde Tunus, Mısır ve Libya gibi demokratik olmayan rejimleri devirmeyi başarmıştır. Bu tez, başarılı hareketlerin Suriye üstündeki etkisini araştırmaktadır. Bu araştırmayı Suriye demokrasi hareketi olaylarını aralarında bir ilişki ya da etki olup olmadığını görmek için Tunus, Mısır ve Libya demokrasi hareketi olaylarıyla mukayese ederek yaptık. Sonrasında, bu demokrasi hareketlerinin Suriye üzerindeki etkisinin genel bir değerlendirmesini yapmak için bulunan etkileri değerlendirdik. Suriye demokrasi hareketinin yaklaşımlarını, stratejilerini ve taktiklerini takip ettiği, özendiği diğer hareketlerin olduğunu gösteren birçok kanıt bulduk. Bu ülkeler ve Suriye arasında ki temel farklılıklar yüzünden, bu takip ve özenti ayni başarıyı getirmedi, başarısızlığın nedenlerinden biri buydu. Bu bize diğer hareketler sırasında bir hareket başlatmanın, o hareketin başarısızlıkla sonuçlamasına sebep olacak bir yanlış yönlendirici etkiye maruz kalabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
The Arab Spring, as a democratic wave, contained democratic movements that succeeded in overthrowing their non-democratic regimes, such as Tunisia, Egypt, and Libya. In addition to other movements that failed to do so, such as Syria. This thesis investigates the impact of those successful movements on the Syrian case. We did that through comparing the events of the Syrian democratic movement with the events of the Tunisian, Egyptian and Libyan movements, to see if there is a relation, or an impact, between them. After that, we assessed the discovered impacts to get an overall evaluation of the impact of those movements on the case of Syria. We found many evidences show that the Syrian movement followed, or emulated, the other movements, in their approach, strategy and tactics. And because essential differences between Syria and those countries, that following, or emulation, did not lead to the same success, rather, it was one of the reasons for its failure. That gave us a conclusion that initiation of a democratic movement amid other movements, in time and space, will expose that movement to misdirecting impact that leads to its failure.