Dijital çağda muhasebe mesleği ve sürdürülebilir etik: Ülkelerarası karşılaştırma
Accounting profession and sustainable ethics in the digital age: International comparison
- Tez No: 771109
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVAL KARDEŞ SELİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Muhasebe meslek mensupları için değişim her zaman söz konusudur. Son yıllardaki dijitalleşme ve teknolojik gelişmeler bu değişimi yönlendirmektedir. Değişimle birlikte muhasebe meslek mensuplarından beklenen etik davranışlar ve kamu yararını gözetme sorumluluğu da artmaktadır. Hızla gelişen teknoloji, dijital bozulma ve yanlış/dezenformasyonun getirdiği profesyonel ortamdaki karmaşıklık, tüm kuruluşları ve muhasebe meslek mensuplarını doğrudan etkilemektedir. Bu sebeple muhasebe meslek mensupları“etik bilinci”gibi hareket etmek, etik ilkelere uymak ve onları gözetmek zorundadır. Bu çalışmanın konusu dijital çağda muhasebe mesleği ve bu çağda etiğin nasıl sürdürülebilir kılınabileceğine ilişkin araştırmalardır. Bu doğrultuda tez üç ana bölümden oluşmakta olup, birinci bölümde muhasebe mesleğine genel bir bakış, ikinci bölümde muhasebe mesleği etik olgusu, sürdürülebilir etik ve üçüncü bölümde ise Uluslararası Muhasebe Federasyonu temel alınarak Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya ve Türkiye'deki etik düzenlemeler ve teknolojik gelişmeler ve değişmeler sonucu bu düzenlemelerdeki değişiklikler karşılaştırmalı olarak anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Change is always in question for professional accountants. Digitalization and technological developments in recent years are driving this change. Along with the change, the ethical behaviors expected from professional accountants and the responsibility of acting in the public interest are also increasing. The complexity of the professional environment brought about by rapidly developing technology, digital disruption and mis/disinformation directly affects all organizations and professional accountants. For this reason, professional accountants have to act with“ethical awareness”, comply with and observe ethical principles. The subject of this study is the accounting profession in the digital age and research on how ethics can be made sustainable in this age. In this direction, the thesis consists of three main parts, in the first part an overview of the accounting profession, in the second part the ethical phenomenon of the accounting profession, sustainable ethics and the third part, based on the International Federation of Accounting, ethical regulations in the United States, Canada, Australia and Turkey, and changes in these regulations as a result of technological developments and changes are explained comparatively.