Coopetition and performance: The mediating role of analytical capability
İşbirliği ve performans: Analitik yeteneğin aracılık rolü
- Tez No: 771114
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELLA GULSHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kar amacı gütmeyen kuruluşların, ilginç bir şekilde intertype rakipler olarak etiketlenen ve mutlak birleşmeler, fon geliştirme, fikirlerin paylaşılması ve gayri resmi bilgi gibi birçok işbirliği çabasında yer alan işbirliği ilişkisi içinde bulunma olasılığı daha yüksektir. Ancak çalışmalar, kar amacı gütmeyen kuruluşlara işbirliği ittifakları uygulamakla sınırlıdır. Bu çalışma öncelikle kar amacı gütmeyen kuruluşlarda işbirliği kavramı ve uygulamasına odaklanmaktadır. Bu çalışma, bazı kuruluşlara özel paketlerle kar amacı gütmeyen kuruluşları destekleyen bağışçılar ve kâr lehdarları arasındaki geçişi araştırmaktadır. Özellikle, işbirliğine dayalı ittifakı, toplu fon geliştirme mücadelelerini ve bunun kar amacı gütmeyen kuruluşların performansı üzerindeki etkisini araştırıyor. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. 86 kar amacı gütmeyen kuruluştan 152 katılımcı vardı. Bu çalışma, fon yaratmak ve stratejik hedeflere birlikte ulaşmak için işbirliğine dayalı ilişkiler oluşturan kar amacı gütmeyen kuruluşları ele almıştır. Daha sonra, bu kar amacı gütmeyen kuruluşlar, pazar paylarını ve müşterilerinin (toplulukların) tabanını artırmak için rekabet etmeye başlar. Bu nedenle, bir organizasyonlar ağı bağlamındaki işbirliği kavramı, doğası gereği dinamiktir ve daha yüksek düzeyde bir sosyal bütünleşmeyi varsayar.
Özet (Çeviri)
The non-profit organizations are more likely found in the coopetitive relationship that is interestingly labelled as the intertype competitors and involved in many coopetitive efforts such as absolute mergers, fund development, sharing ideas, and informal information. However, the studies are limited to applying coopetition alliances to non-profit organizations. This study primarily concentrates on the concept and application of coopetition in non-profit organizations. This study explores the crossover between the donors and profit beneficiaries who support the non-profit organizations with unique packages to some of the organizations. Notably, it explores the coopetitive alliance, the collective fund development struggles and its impact on the performance of non-profit organizations. The study used to use the quantitative research method. There were 152 respondents from 86 nonprofit organization. This study has considered the non-profit organizations that create coopetitive relationships to generate the funds and meet the strategic objectives together. Later on, these non-profit organizations start competing to increase their market share and the base of their customers (communities). Therefore, the concept of coopetition within the context of a network of organizations is dynamic in nature as well as it postulates a higher level of social integration.