Küçük hücre dışı akciğer kanseri lenf nodu evrelemesinde ne zaman invaziv evreleme yapılmalı? F-18 FDG PET/BT'de metabolik parametrelerle yeni bir skorlama sistemi
Küçük hücre dişi akciğer kanseri lenf nodu evrelemesinde ne zaman i̇nvaziv evreleme yapilmali? F-18 FDG PET/BT'de metabolik parametrelerle yeni bir skorlama sistemi
- Tez No: 771138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYPERİ ÖZTÜRK, UZMAN FİGEN ÖZTÜRK ERGÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Küçük hücre dışı akciğer kanseri (KHDAK) klinik evrelemesinde pozitron emisyon tomografisi/bilgisayarlı tomografide (PET/BT) standart olarak kullanılan maksimum standardize alım değerinin (SUVmax) güvenirliliği tartışmalıdır. Bu nedenle çalışmamızda F-18 florodeoksiglukoz (FDG) PET/BT'de hem primer tümörün hem de lenf nodlarının semikantitatif parametrelerinin [boyut, SUVmax, metabolik tümör volümü (MTV), total lezyon glikolizi (TLG) ve heterojenite faktörü (HF)] lenf nodu metastazını öngörmedeki etkinliğini araştırdık. Lenf nodlarının semikantitiatif parametlerinin ve vizüel değerlendirmesinin bir arada kullanılarak oluşturulduğu bir skorlama sisteminin nodal evrelemedeki katkısını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç-Yöntem: Çalışma retrospektif olup Ocak 2014-Aralık 2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde patolojik KHDAK tanısı olan ve klinik olarak evre I-III olan hastalar alındı. Hastaların yaş, cinsiyet, tümör yerleşim yeri, tümör çapı, tümör-nod-metastaz evresi, tümör SUVmax, MTV, TLG ve HF parametreleri ile lenf nodunun boyutu, SUVmax, MTV ve TLG parametreleri kaydedildi. Parametrelerin lenf nodu metastazı ile ilişkisini belirlemede tek değişkenli ve çok değişkenli analizler uygulandı. Çok değişkenli analizlerde lenf nodu metastazını öngörebilen parametrelerin ROC analizi ile cut-off değerleri belirlendi ve bu değerler ile skorlama sistemi oluşturularak ROC analizi ile tanısal doğruluk oranları hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya 319 hasta ve 963 lenf nodu dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 61,62 idi ve %91,5'i erkekti. Lenf nodlarının %21,7'i (n=209) metastatikti. Hastaların %16,6'sı (n=53) evre I, %26,6'sı (n=85) evre II, %56,7'si (n=181) evre III'tü. Histolojik olarak adenokarsinom lenf nodu metastazı ile ilişkiliydi (p=0,043). Tümör boyutu, SUVmax, MTV, TLG ve HF'si lenf nodu metastazını saptamada anlamlı değildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The reliability of the maximum standardized uptake value (SUVmax) used as a standard in positron emission tomography/computed tomography (PET/CT) in clinical staging of non-small cell lung cancer (NSCLC) is controversial. Therefore, in our study, we investigated the effectiveness of semiquantitative parameters of both the primary tumor and lymph nodes in F-18 fluorodeoxyglucose (FDG) PET/CT [size, SUVmax, metabolic tumor volume (MTV), total lesion glycolysis (TLG) and heterogeneity factor (HF)] for predicting lymph node metastasis. We aimed to evaluate the contribution of a scoring system using a combination of semiquantitative parameters and visual interpretation of lymph nodes in nodal staging. Materials and Methods: The study was retrospective and patients with pathological NSCLC and clinical stages I-III were included at the University of Health Sciences Atatürk Chest Diseases and Thoracic Surgery Health Training and Research Center between January 2014 and December 2019. Age, gender, tumor localization, tumor diameter, tumor-node-metastasis stage, tumor SUVmax, MTV, TLG and HF parameters, lymph node size, SUVmax, MTV and TLG parameters were recorded. Univariate and multivariate analyzes were used to identify these parameters associated with lymph node metastasis. Receiver Operating Characreristics (ROC) curves were performed to determine the optimal cut-off values of parameters that can predict lymph node metastasis in multivariate analysis. A scoring system was designed using significant risk factors. Diagnostic performance of the scoring system was assessed by ROC analysis. Results: 319 patients and 963 lymph nodes included in the study. The mean age of the patients was 61.62, and 91.5% were male. Metastasis was detected in 21.7% (n=209) of lymph nodes. 16.6% (n=53) of study patients were stage I, 26.6% (n=85) were stage II, 56.7% (n=181) were stage III. Adenocarcinoma was associated with lymph node metastasis (LNM) (p=0.043). Tumor size, SUVmax, MTV, TLG and HF were not significant.