40 yaş altı meme biyopsisi yapılan kadın hastaların biyopsi öncesi hemogram ve kan parametrelerinin biyopsi sonrası tanıları ile ilişkisi
The relationship between pre-biopsy hemogram and blood parameters and post-biopsy diagnoses of female patients under the age of 40 who underwent breast biopsy
- Tez No: 771139
- Danışmanlar: PROF. DR. CENK AYPAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: Meme kanseri tarama programına 40 yaş altı kadınların dahil edilmiyor olması, bu yaş grubunda meme şikayetiyle gelen hastalarda ileri araştırma için bir biyobelirteç ihtiyacı doğurmaktadır. Bu amaçla çalışmamızda 40 yaş altı meme biyopsisi yapılan kadın hastaların biyopsi öncesi hemogram ve kan parametrelerinin biyopsi sonrası tanıları ile ilişkisi incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: 01.01.2016 ile 31.08.2022 tarihleri arasında SBÜ Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Kliniğine başvuran 40 yaş altı, ilk kez meme biyopsisi yapılan ve biyopsiden önceki en fazla 1 hafta içerisinde hemogram ve kan parametreleri bakılmış olan kadın hastaların yaş, meme biyopsi tanısı, WBC, RBC, HGB, HCT, MCV, MCH, MCHC, RDW, PLT, MPV, PCT, PDW, NEU, LYM, MONO, EOS, BASO, NEU %, LYM%, MONO%, EOS%, BASO%, PT, INR, APTT değerleri retrospektif olarak incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 282 hastanın %29,8'i (n=84) malign, %70,2'si (n=198) benign meme kanseriydi. Hastaların yaş ortalaması malign grupta 34,6 ± 3,6, benign grupta ise 30,8 ± 5,7 idi. Hastalarda en sık izlenen malign olmayan tanılar granülomatöz mastit (%43,9) ve fibroadenom (%35,4), en sık izlenen malign tanılar ise invazif duktal karsinom (%88,1) ve invazif lobüler karsinom (%4,8) idi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Women under the age of 40 are not included in the breast cancer screening program in Turkey. This fact creates a need for a biomarker for further research in this age group patients, who presents with breast complaints. For this purpose, in our study, the relationship between pre-biopsy hemogram and blood parameters and post-biopsy diagnoses of female patients under the age of 40 who underwent breast biopsy was investigated. Materials and Methods: Female patients under the age of 40 who applied to the Radiology Clinic of SBU Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital between 01.01.2016 and 31.08.2022, who underwent breast biopsy for the first time and whose hemogram and blood parameters were examined within a maximum of 1 week before the biopsy, were included in the study. Age, breast biopsy pathological diagnosis, WBC, RBC, HGB, HCT, MCV, MCH, MCHC, RDW, PLT, MPV, PCT, PDW, NEU, LYM, MONO, EOS, BASO, NEU %, LYM%, MONO%, EOS%, BASO%, PT, INR, APTT values were analyzed retrospectively. Results: Of the 282 patients included in the study, 29.8% (n=84) had malignant breast cancer, and 70.2% (n=198) had benign breast tumor. The mean age of the patients was 34.6 ± 3.6 in the malignant group and 30.8 ± 5.7 in the benign group.