Cerrahi yöntemlerle veya endobronşiyal ultrosonografi ile nodal evreleme yapılmış küçük hücre dışı akciğer kanseri tanılı hastalarda, PET-BT'de ölçülen volümetrik parametrelerin (SUVmax, SUVmean, SUVpeak, LPR SUVmax, MTV, TLG) nodal metastazı öngörebilmede etkisi
Predictive value of volumetric PET-BT parameters (SUVmax, SUVmean, SUVpeak, LPR SUVmax, MTV, TLG) on nodal metastasis in patients diagnosed with nonsmall cell lung cancer which were nodal staged by surgical methods or endobroncial ultrosonography
- Tez No: 704921
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM CENGİZ SEYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
PET-BT'de en yaygın olarak kullanılan ölçüm olan SUVmax tek bir voksel değeridir, bu nedenle toplam tümör metabolizması hakkında bilgi vermemektedir. Çalışmamızda KHDAK'nin mediastinal evrelemesinde PET-BT ile ölçülen SUVmean, SUVpeak, LPR SUVmax ,TLG,MTV gibi semikantitatif parametrelerin kullanılabilirliğini araştırdık. Çalışma tek merkezli, retrospektif kesitsel çalışmadır. Hastanemizde 06.03.2019-06.03.2020 tarihleri arasında KHDAK tanısı alıp PET-BT çekilen aynı zamanda EBUS veya mediastinoskopi, VATS, torakotomi gibi cerrahi yöntemlerle nodal evreleme yapılan hastalar çalışmamıza dahil edilmiştir. Bu hastaların demografik bilgileri, laboratuar sonuçları, tanıları, PET-BT görüntüleri, EBUS ve ameliyat raporları, patoloji sonuçları HBS'den retrospektif olarak tarandı. Nükleer Tıp Uzmanı tarafından ilgili hacim, incelenen tüm lezyonların ayrı ayrı tamamı girecek şekilde üç boyutlu olarak uygulandı. SUVpeak, SUVmean, SUVmax yarı otomatik olarak bu çizilen alandan PET-VCAR kullanılarak tespit edildi. TLG=MTV*SUVmean formülüzasyonu kullanıldı. LPR SUVmax değeri lenf nodu/primer tümör SUVmax oranı olarak hesaplandı. Niceliksel verilerin kestirim değerinin hesaplanması için ROC curve analizi kullanıldı. Çalışmamıza alınan 160 hastadan örneklenen 257 adet mediastinal veya hiler lenf nodu incelenmiştir. Bu lenf nodlarının 130 tanesi(%50,58) EBUS ile, 127 tanesi(%49,41) cerrahi yöntemlerle örneklenmiştir. Bu lenf nodlarının 149 tanesi benign, 44 tanesi squamzö hücreli karsinom, 64 tanesi adenokarsinom patolojisinde bulunmuştur. Sonuç olarak; malign lenf nodlarında SUVmax, LPR SUVmax, SUVpeak, SUVmean, TLG değerleri anlamlı ölçüde yüksektir. Lenf nodunda metastaz varlığı sonlanım noktası olarak belirlendiğinde; tümör hücre tipi, lenf nodu boyutu, primer tümörün SUVmax'ı, lenf nodu SUVmax'ı; LPR SUVmax, lenf nodu SUVmean, lenf nodu SUVpeak değerleri tek değişkenli analizde anlamlı bulunmuştur. Çok değişkenli analizde tümör patolojisi, lenf nodu boyutu, LPR SUV max anlamlı bulunmuştur. KHDAK evrelemesi yapılırken PET-BT ile ölçülen LPR SUVmax değeri mediastinal metastazı öngörnede kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
SUVmax, the most commonly used measurement in PET-CT, is a single voxel value, therefore it does not provide information about total tumor metabolism. In our study, we investigated the usability of semi-quantitative parameters such as SUVmean, SUVpeak, LPR SUVmax, TLG, MTV measured by PET-CT in mediastinal staging of NSCLC. The study is a single center, retrospective cross-sectional study. Patients who were diagnosed with NSCLC between 06.03.2019 and 06.03.2020 in our hospital and underwent PET-CT and nodal staging with EBUS or surgical methods such as mediastinoscopy, VATS, thoracotomy were included in our study. Demographic information, laboratory results, diagnoses, PET-CT images, EBUS and surgery reports, pathology results of these patients were scanned retrospectively from hospital data system. The relevant volume was applied in three dimensions by the Nuclear Medicine Specialist in such a way that all of the examined lesions were included separately. SUVpeak, SUVmean, SUVmax were detected semi-automatically from this plotted area using PET-VCAR. TLG=MTV*SUVmean formulation was used. LPR SUVmax value was calculated as lymph node/primary tumor SUVmax ratio. ROC curve analysis was used to calculate the predictive value of quantitative data. 257 mediastinal or hilar lymph nodes sampled from 160 patients included in our study were examined. 130 (50.58%) of these lymph nodes were sampled by EBUS and 127 (49.41%) were sampled by surgical methods. Of these lymph nodes, 149 were benign, 44 were squamous cell carcinoma, and 64 were adenocarcinoma pathology. As a result SUVmax LPR SUVmax, SUVpeak, SUVmean, TLG values are higher in malignant lymph nodes. Presence of metastasis in the lymph node is determined as the endpoint; tumor type, lymph node size, SUVmax of the primary tumor, SUVmax of the lymph node; LPR SUVmax, lymph node SUVmean, lymph node SUVpeak measurements were significant in univariate analysis. In multivariate analyses; tumor pathology, lymph node size, LPR SUVmax had maximal significance. While performing NSCLC staging, LPR SUVmax value measured by PET-CT can be used to predict mediastinal metastasis.