Lokal ileri meme kanserli hastalarda neoadjuvan kemoterapi sonrası tümör-infiltre eden lenfosit (TIL) ve androjen reseptör (AR) ekspresyonlarındaki değişim ve rezidü tümör varlığı arasındaki ilişki
The relationship between the change in the tumor-infilteringlymphocyte (tiltıl of residential tumor after neoadjuvanchemoteraphy in patients with local advanced breast cancer
- Tez No: 701244
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİLİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Meme kanseri kadınlarda en sık görülen ve akciğer kanserinden sonra en sık ölüme neden kanser türüdür. Lokal ileri meme kanseri (LİMK) ise Tümör, Nod, Metastaz (TNM) evrelemesine göre evre 2B (T3N0), 3A, 3B, 3C meme kanserlerini kapsayan uzak organ metastazı içermeyen ve başlangıç tedavisi olarak öncelikle cerrahi yerine, sistemik neoadjuvan kemoterapi (NAK) önerilen gruptur. LİMK'nde NAK kullanımının sağkalım üzerindeki olumlu sonuçlarının görülmesiyle prognostik biyobelirteçlerin önemi de giderek artmıştır. Çalışmamızda NAK alan LİMK'i hastalarında Tümör-infiltre eden lenfosit (TIL) ve Androjen Reseptör (AR) ekspresyonlarındaki değişimler, NAK öncesi biyopsi ve sonrası postoperatif rezeksiyon materyallerinde incelenerek bu değişimin sağkalım üzerine etkisi araştırıldı. 2014- 2020 yılları arasında Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Tıbbi Onkoloji Kliniği'nde takip ve tedavi edilen NAK uygulanmış ve sonrasında opere edilmiş, 25- 74 yaş aralığındaki LİMK'li 84 kadın hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların TIL oranları ve AR ekpresyonları preoperatif ve postoperatif olarak ayrı ayrı belirlendikten sonra sınıflandırılıp, verilerdeki değişimlerin klinikopatolojik faktörler ile ilişkisi, rezidü tümör varlığı (RCB) ve sağkalımlar üzerine etkileri değerlendirildi. TIL skorları %0, %50 olarak gruplandırıldığında ortanca TIL yüzdesi NAK öncesi %17,5 iken NAK sonrası %5 olarak hesaplandı ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p%34 olanlar da AR yüksek-pozitif olarak kategorize edildiğinde, ortanca AR skoru NAK öncesi %30 iken NAK sonrası %90 olarak hesaplandı ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0.001). Böylece NAK sonrası AR skorunda istatistiksel açıdan anlamlı bir artış saptandı.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common type of cancer in women and the most common cause of death after lung cancer. Locally advanced breast cancer (LABC) on the other hand, is the group that does not include distant organ metastases, including stage 2B (T3N0), 3A, 3B, 3C breast cancers according to Tumor, Node, Metastasis (TNM) staging, and is recommended as initial treatment with systemic neoadjuvant chemotherapy (NAC) instead of surgery. The importance of prognostic biomarkers has gradually increased with the positive results of the use of NAC on survival in LABC. In our study, the changes in tumor-infiltrating lymphocyte (TIL) and Androgen Receptor (AR) expressions in patients with LABC who received NAC, were examined in the core needle biopsy (CNB) before NAC and postoperative resection materials after NAC, and the effect of this change on survival was investigated. Between 2014 and 2020, 84 female patients with LABC between the ages of 25-74 who were followed up and treated in Medipol University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Medical Oncology Clinic, underwent NAC and were subsequently operated, were included in the study. After the TIL ratio and AR expressions of the patients were determined separately as preoperative and postoperative, they were classified, and the relationship between the changes in the data and clinicopathological factors, the presence of residual tumor and their effects on survival were evaluated. When TIL scores were grouped as 0%, 50%, the median TIL percentage was 17.5% before NAC and 5% after NAC, and the difference was statistically significant (p34% as AR high-positive, the median AR score was calculated 30% before NAC and 90% after NAC and the difference was statistically significant (p=0.001). Thus, a statistically significant increase was found in the AR score after NAC.