Myoma uteri nedenli uterin kanamalarda intrauterin levonorgestrel ve oral noretisteronun kombine kullanımının tedavi etkinliği
The treatment effectiveness of the combined use of intrauterin levonorgestrel and oral norethysterone in abnormal uterine bleeding associated with uterine leiomyoma
  1. Tez No: 771140
  2. Yazar: MERYEM SAĞIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı uterin leimyom kaynaklı anormal uterin kanamada, levonorgestrel rahim içi araç tedavisine oral noretisteron kombine edilmesinin kanamayı azaltma üzerine etkinliğinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem Bu araştırma 01.12.2021 – 01.10.2022 tarihleri arasında yürütülmüş retrospektif tanımlayıcı bir çalışmadır. Çalışmaya Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Cocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne 01/06/2020-01/10/2021 tarihleri arasında uterin leimyom nedenli anormal uterin kanama şikayeti ile başvuran ve tedavi alan toplam 260 hasta dahil edildi. Araştırmaya dahil edilen hastalar, çalışma grubu (grup 1, n=130) (anormal uterin kanama nedeniyle Levonorgestrelli rahim içi araç (Mirena) ile birlikte oral Noretisteron tedavisi alan hastalar) ve kontrol grubu (grup 2, n=130) (anormal uterin kanama nedeniyle sadece levonorgestrelli rahim içi araç tedavisi alan hastalar) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki grubun demografik özellikleri, medikal bilgileri, tedavi öncesindeki ve tedavinin 3. ve 6. ayındaki ultrason bulguları, menstrüasyon düzenleri, hemoglobin, hemotokrit ve ferritin değerleri kaydedildi ve gruplar birbiriyle karşılaştırıldı. Bulgular Gruplar arasında sosyo-demografik, obstetrik ve medikal özellikler, probe küretaj(PC) sonuçları açısından fark saptanmamış olup grupların istatiksel olarak benzer olduğu bulundu (p>0.05). Her iki grubun tedavi başlangıcına göre 3. ve 6. ay kontrollerinde menstrüasyon sıklığı ve süresinde istatiksel olarak anlamlı bir iyileşme gözlenmiş olmakla birlikte (p=0.000), gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Her iki grubun 3. ve 6. ay kontrollerinde hemoglobin, ferritin ve hemotokrit değerlerinde istatiksel olarak anlamlı iyileşme gözlemlendi (p=0.000), ancak gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Hastaların tedavi uyumunu en çok etkileyen parametrelerden biri olan ara lekelenme (intermenstrüel kanama) şikayetinin ise hem 3.ay hem de 6.ay kontrollerinde çalışma grubunda, kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde azaldığı saptandı (p=0.000). Tedavinin 3. ayında kontrol grubunda 57 hastada ara lekelenme şikayeti devam ediyorken bu sayının çalışma grubunda 13; tedavinin 6. ayında kontrol grubunda 35 hastada ara lekelenme şikayeti devam ediyorken bu sayının çalışma grubunda 4 olduğu saptandı. Her iki grupta tedavi öncesi ve progestagen tedavisi sonrası 6. ayda yapılan ultrasonografide myom boyutunda anlamlı istatistiksel fark izlenmedi (p>0,05) Sonuç Myom nedenli anormal uterin kanama şikayetinde her iki grupta da menstrüasyon süresi ve sıklığının, anemi parametrelerinin istatistiksel olarak anlamlı iyileştiği saptanmış olup myom boyutunda anlamlı değişiklik olmadığı gözlenmiştir. Çalışmanın en dikkat çekici sonucu ise hastaların LNG-RİA uyumunu en çok azaltan ve hayat kalitesini etkileyen en önemli faktörlerden birisi olan intermenstrüel kanamanın, LNG-RİA ve oral noretisteron kombine tedavisinde anlamlı olarak azalması olup, bu bulgular hasta uyumunu artırmada ek tedavinin iyi bir seçenek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective In this study, we aimed to investigate effectiveness of combination of levonorgestrelreleasing intrauterine system and oral norethisterone as a bleeding-reducing treatment in abnormal uterine bleeding caused by uterine leiomyoma. Materials And Methods This research is a retrospective descriptive study conducted between 01.12.2021 – 01.10.2022. A total of 260 patients who applied to the Gynecology and Obstetrics department of Dr. Sami Ulus Obstetrics and Gynecology Training and Research Hospital between the date of 01/06/2020 and 01/10/2021 with the complaint of abnormal uterine bleeding due to uterine leiomyoma and received treatment were included in the study. There were two groups from the patients that were included in the research. The first is the study group (group 1, n=130) (patients receiving combined oral norethisterone (Primolut N) treatment and levonorgestrelreleasing intrauterine system (Mirena) for abnormal uterine bleeding) and control group (group 2, n=130) (patients who received only levonorgestrel-releasing intrauterine system due to abnormal uterine bleeding). Demographic characteristics, medical information, menstruation patterns, hemoglobin, hematocrit, ferritin values and ultrasound findings before treatment and at the 3rd and 6th months of treatment were recorded and the groups were compared with each other. Results There was no difference between the groups in terms of socio-demographic, obstetric and medical characteristics, probe curettage (PC) results, and the groups were found to be statistically similar (p>0.05). Although a statistically significant improvement was observed the frequency and duration of menstruation in the 3rd and 6th month controls compared to the beginning of the treatment in both groups, there was no statistically significant difference between the groups (p>0.05). Statistically significant improvement was observed hemoglobin, ferritin and hematocrit values in the 3rd and 6th month controls in both groups (p=0.000), but no significant difference was found between the groups (p>0.05). Intermenstrual bleeding (spotting), which is one of the parameters that most affect the treatment compliance of the patients, was found to be significantly reduced in the study group compared to the control group in both the 3rd and 6th month controls (p=0.000). In the 3rd month of the treatment, the complaint of intermenstrual spotting continued in 57 patients in the control group and in 13 patients in the study group; in the 6rd month of the treatment, the complaint of intermenstrual spotting continued in 35 patients in the control group and in 4 patients in the study group. There was no statistically significant difference in the size of myoma in the ultrasonography performed before the treatment and at the 6th month after the progestagen treatment in both groups (p>0.05). Conclusion In the complaint of abnormal uterine bleeding due to fibroids, the duration and frequency of menstruation, and anemia parameters were statistically improved in both groups, and no significant change was observed in the size of myoma. The most striking result of the study is that intermenstrual spotting, which is one of the most important factors that affect the quality of life of the patients and reduces their adherence to LNG-IUD, is significantly reduced in the combined treatment of LNG-IUD and oral norethisterone, and these findings suggest that adjunctive treatment is a good option to increase patient compliance.