Understanding Tajik Iranian relationship through domestic and international policies
Tacik İran ilişkilerinin iç ve dış politikalar bağlamında incelenmesi
  1. Tez No: 771150
  2. Yazar: ANUSHERVON NOROV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu tez, Tacikistan ve İran ilişkilerini iç ve dış politikalar yoluyla, ulus inşası ve sekülerizm boyutlarıyla incelemeyi hedeflemektedir. Tacikistan'ın mevcut yetkilileri, İslami Rönesans Partisi'ni 2015'teki askeri darbe girişiminden sorumlu tutarak, onları terörist ilan etmiştir. Olaydan kısa bir süre sonra, İslam Partisi başkanı Tahran'daki konferansa katılmaya davet edilmiş, bunun üzerine Tacikistan yetkilileri, İran'ı Tacikistan'daki İslamcıları ve darbe girişimini desteklemekle suçlamıştır. Bu durum, İran'ın 1900'lerde Tacikistan'daki iç savaş sırasında muhalefeti desteklemeye dahil olduğu yönündeki mevcut yetkililerin eski teorisini güçlendirmiştir. Bu sureç, Tacikistan ile İran arasındaki ilişkilerin ciddi şekilde soğuması için bir referans noktası haline gelmiştir. Bu çalışma, ülke içindeki iç olayların Tacikistan tarafında İran'a olan güven eksikliğini tetiklediğini ortaya koymaktadır. Mevcut literatür bize iç ve dış politikalar arasındaki karşılıklı bağlantı hakkında çok az şey söylemekle birlikte, az sayıda çalışma konuyu güç dinamikleri ve kültürel analizler yoluyla işleyerek ele almaktadır. Bu çalışma ise, Tacikistan ve İran arasındaki ilişkilerin tarihsel olarak üç aşamaya bölünmesini önererek iç ve dış ilişkiler arasındaki ilişkileri gözlemlemektedir. Bu tez, Tacikistan'ın iç politikasını ulus inşası ve sekülerism bağlamında inceleyerek“sekülerism, ulus inşası ve yönetici seçkinler ile muhalefet arasındaki çatışma Tacikistan'ın İran'a yönelik dış politikasını nasıl etkilemiştir?”sorusunu yanıtlamaya çalışmaktadır. Tez, betimleyici vaka analizinden faydalanmakta ve Tacikistan'ın iç siyasetini, İran dış ilişkileri ve politikalarını tarihsel perspektifle betimlemeye çalışmaktadır. Tez, iki ulus inşası ve sekülerism politikalarının Tacikistan'ın dış politikasıyla paralel gittiği ve çoğu zaman birinin diğerine müdahale ettiği sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
Current authorities of Tajikistan accused the Islamic Renaissance Party of being responsible for an illegal military coup attempt in 2015, declaring them terrorists. Shortly after the incident, the head of the Islamic Party was invited to take part in the conference in Tehran. Using this act of Tehran, the authorities of Tajikistan accused Iran of supporting the Islamists in Tajikistan and the attempted coup. This act confirmed the old theory of the current authorities that Iran was involved in supporting the opposition during the civil war in Tajikistan in the 1900s. That has become a reference point for a severe cooling of relations between Tajikistan and Iran. The thesis argues that the domestic events within the country provoked the lack of confidence in Iran on the part of Tajikistan. Existing literature tells us little about the interconnectedness between domestic and foreign policies. Only a few pieces of literature addressed the topic by processing it through power dynamics and cultural analyses. As a result, the thesis has opted to expand on prior works and fill the current gap with the new approach. This study proposes a new historical division of the relations between Tajikistan and Iran. Therefore, the relations between domestic and foreign affairs are tested using the new division. By limiting the examining two domestic policies of Tajikistan: nation-building and political secularism, this thesis tries to answer the following question: how did the sum of the three (political secularism, nation-building, and confrontation between the ruling elite and the opposition) affect Tajikistan's foreign policy towards Iran? The study benefits from descriptive case studies and attempts to link the domestic politics of Tajikistan to its foreign relations and policies with Iran. The thesis concludes that two domestic policies were going in parallel with the foreign policy of Tajikistan, and often one interfered with the other.