Miyopi tanılı adölesanlarda gözün elektrofizyolojik ve yapısal testler ile değerlendirilmesi
Evaluation of the eye with electrophysiological and structural tests in myopic adolescents
  1. Tez No: 771149
  2. Yazar: BÜŞRA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUALLA HAMURCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Miyopi tanılı adolesanlarda, görme keskinliği tam olsa da, refraksiyon kusurunun derecesine bağlı olarak retina ve optik sinirde oluşabilecek yapısal, fonksiyonel değişikliklerin; elektroretinografi, optik koherens tomografi ve optik koherens tomografi anjiyografi ile değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Ocak 2022-Mayıs 2022 tarihleri arasında başvuran 10-18 yaş arasındaki her iki gözünde en iyi düzeltilmiş görme keskinliği Snellen eşeli ile 1.0 olan toplam 50 olgunun 100 gözü prospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Hastalar refraktif durumuna göre 3 gruba ayrıldı. Tüm hastaların boy, kilo, kan basıncı, nabız, göz içi basıncı, sferik ekivalan değeri, aksiyel uzunluk değeri ölçümleri yapıldı. Optik koherens tomografi ile retina sinir lifi tabakası kalınlığı, santral makula kalınlığı, koroid kalınlığı; optik koherens tomografi anjiyografi ile superfisyal kapiller pleksus, derin kapiller pleksus, koryokapillaris, peripapiller kapiller pleksus vasküler dansiteleri; patern elektroretinogram ve flaş elektroretinogram ölçümleri gerçekleştirildi. Analizler için SPSS 21.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Without loss of visual acuity structural and functional changes may occur in the retina and optic nerve depending on the degree of refraction error in myopic adolescents. It was aimed to evaluate this structural and functional changes with electroretinography, optical coherence tomography, optical coherence tomography angiography. Materials and Methods: 100 eyes of 50 children(aged between 10-18 years) who applied between January 2022 and May 2022, were prospectively included in the study. All participants have a best corrected visual acuity of 1.0 with Snellen chart in both eyes. Patients were divided into 3 groups according to their refractive status. Height, weight, blood pressure, pulse, intraocular pressure, spherical equivalent value, axial length value were measured for all patients. Retinal nerve fiber layer thickness, central macular thickness and choroidal thickness were measured by optical coherence tomography; vascular densities of superficial capillary plexus, deep capillary plexus, choriocapillaris, peripapillary capillary plexus were measured by optical coherence tomography angiography. Pattern electroretinogram and full-field electroretinogram measurements were performed. SPSS 21.0 program was used for analysis.