Topraksız tarım işletmesi drenaj suyunun tekrardan kullanılabilirliğinin araştırılması
Soilless agricultural enterprise drainage water research for reusability
  1. Tez No: 771216
  2. Yazar: YASEMİN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırmada zengin besin elementi içeriğine sahip olan açık sistem topraksız tarım drenaj sularının tekrardan kullanılabilirliğinin araştırılması amacıyla yürütülmüştür. Açık sistem topraksız tarım serasından elde edilen drenaj suları ile topraksız tarımda bitki yetiştirmek için kullanılan besin solüsyonlarının farklı oranlar da karıştırılmaları ile elde edilen yeni karışımlarla sulama yapılarak domates bitkisi yetiştirilmiştir. Araştırma 5 kokopit ortamında ve her bir kokopitte 4 domates bitkisi olacak şekilde yürütülmüştür. Domates bitkisinin ve meyvesinin bazı fizyolojik özellikleri, verim parametreleri ile bitki beslenme durumları incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre drenaj sularının tekrardan kullanılmasında domates bitkisi verim ve beslenme yönünden herhangi bir probleme rastlanmadığı belirlenmiştir. Bitki başına en yüksek verim (915,67 gr/bitki) ve I.sınıf pazarlanabilir meyve boyutlarına %50 drenaj ve %50 solüsyon karışım oranında belirlenmiştir. Besin solüsyonuna ilave edilen drenaj sularının domates bitkisinde genel olarak bitki besin elementi noksanlığı veya toksisitesine neden olmadığı görülmüştür. Açık sistem topraksız tarım yapılan seralarda sistemden atılan drenaj suyunun tekrardan kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was carried out to investigate the reusability of open system soilless agricultural drainage waters with rich nutrients content. Tomato plants were grown by irrigation with the new mixtures obtained by mixing the drainage water obtained from the open system soilless agriculture greenhouse and the nutrient solutions used for growing plants in soilless agriculture in different ratios. In the study was carried out in 5 cocopeat environments and 4 tomato plants in each cocopeat. Some physiological characteristics, yield parameters and nutritional status of tomato plant and fruit were investigated. According to the results of the study, it was determined that there was no problem in terms of yield and nutrition of tomato plant in the re-use of drainage water. The highest yield per plant (915.67 g/plant) and Class I marketable fruit sizes were determined at 50% drainage and 50% solution mix ratio. It was observed that the drainage waters added to the nutrient solution did not generally cause plant nutrient deficiency or toxicity in the tomato plant. It has been concluded that the drainage water discharged from the system can be re-used in greenhouses where open system soilless agriculture is made.