Kemalist and zionist nation building: What makes a turk? What makes an Israeli?
Kemalist ve Siyonist Ulus İnşası: Bir Türkü Oluşturan Nedir? Bir İsrailliyi Oluşturan Nedir?
- Tez No: 771227
- Danışmanlar: PROF. DR. SUMANTRA BOSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: London School of Economics and Political Science
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Türkiye ve İsrail birbirleri ile bir dizi esrarengiz benzerlik paylaşmaktadırlar, bu benzerlikler daha önce literatür tarafından not düşülmemiştir. Her ikisi de ideolojik olarak motive ulus-inşası süreçlerinin ürünleridir: Kemalizm ve Siyonizm. Türkiye'den Mustafa Kemal Atatürk ve İsrail'den David Ben Gurion ulus devletleri biçimlendirmede başarılı olmuşlardır ve mirasları bugün halen İsrail ve Türkiye'de etkili şekilde devam etmektedir. Bu yazı, tarihi bir akın üzerinden, Türk ve İsrail vakaları arasında bir bağlantı çizmektedir. Bu bariz bağlantı bu devletlerin temellerinde yatan bir“teolojik ikilem”, sahte bir laiklik üzerinden kurulmuştur. Bu ikilem, Türk ve İsrail uluslarının inşasında itici güç olmuştur ve bugünün politikaları üzerinde dalga etkisine sahiptir. Ulus oluşturma içindeki bu belirsiz dini konum üzerinden bu yazı iki soru cevaplamaktadır. Bir Türkü oluşturan nedir? Bir İsrailliyi oluşturan nedir? Siyonizm sonrası bir yapıya doğru ilerleyen İsrail'in yanında Türkiye de Kemalizm sonrası bir düzene ilerlediğinden, bu tartışma temel ideolojilerin nasıl ayakta kaldığını ve kendi ilgili ortamlarında nasıl devam ettiklerini belirtmekte, bir kez daha bu iki ülkenin siyasi içeriğinde ideolojinin ve milliyetçiliğin üstünlüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey and Israel share a set of eerie similarities with one another, similarities that have not yet been remarked on by the literature. They are both the products of ideologically motivated nationbuilding processes: Kemalism and Zionism. Mustafa Kemal Atatürk of Turkey and David BenGurion of Israel have succeeded in shaping nation states, and their legacies remain strong in Israel and Turkey today. This paper, through a historical incursion, draws a link between the Turkish and Israeli cases. This apparent link is established through a“theological dilemma”, a falsity of secularism, that lies in the fundamentals of these states. This dilemma has been the driving force in constructing the Turkish and Israeli nations, and has had ripple effects on today's politics. Through this ambiguous position of religion in the making of the nation, this paper answers two questions: What makes a Turk? What makes an Israeli? As Turkey moves towards a Post-Kemalist setting, alongside Israel, which moves towards a Post-Zionist one, this discussion remarks on how foundational ideologies have persisted and live on in their respective settings, establishing once more the primacy of ideology and nationalism in the current political contexts of these two countries.