Üçüncü mertebeden kesirli kısmi diferansiyel denklemlerin tam ve yaklaşık çözümleri
Exact and numerical solutions of third order fractional partial differential equations
- Tez No: 632711
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT MODANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada başlangıçta Kesirli Capotu Türevli denklemler için temel tanımlar ve kavramlar verildi. Bu denklemlerin başlangıç-sınır değer koşullarına bağlı tam çözümlerini bulmak için Laplace dönüşüm metodu kullanıldı. Bu denklemlerin nümerik çözümlerini bulmak için, Laplace transform kolokasyon metodu ve homotopi pertürbasyon metodu detaylı olarak incelenerek verildi. Üçüncü mertebeden kesirli Caputo diferansiyel denklemlerin nümerik çözümleri Laplace transform kolokasyon metodu ve homotopi pertürbasyon metodu yardımıyla bulunarak tam çözümlerle karşılaştırıldı. Elde edilen bu yaklaşık sonuçlar için hata analizi tablosu yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, basic definitions and concepts are given for Fractional Caputo differential equations. Laplace transform method was used to find exact solution of this equation based on initial-boundary value conditions. In order to find the numerical solution of this equation, Laplace transform colocation method and homotopy perturbation method were examined in detail. Numerical solutions of fractional Caputo differential equations were found by Laplace transform colocation method and homotopy perturbation method and than compared with exact solutions. For these approximate results obtained, tables of error analysis were made.