Uzaktan eğitim sosyal bilgilerde değerler eğitimi
Values education in social studies in distance education
- Tez No: 771273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Uzaktan eğitim sosyal bilgilerde değerler eğitimine dikkat çekmek, uzaktan eğitimde değerler eğitiminin yerini ve önemini, öğretmen ve öğrenci görüşleri ile değerlendirmek ve varsa bu konudaki eksikliklerin giderilmesi adına somut çözüm yolları geliştirmek amacıyla yapılan bu çalışmada, değerler eğitimi farklı boyutlarıyla ele alınmıştır. Karma araştırma yöntemlerinden biri olan yakınsayan paralel desenin kullanıldığı bu çalışmada, nicel veriler öğrencilerden anket ile nitel veriler ise öğretmenlerden yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Ardından veriler çözümlenmiş, birbirleriyle karşılaştırılmış, yorumlanmış ve birbirleri arasında ilişkiler kurulmuştur. Uygun örnekleme yönteminin kullanıldığı bu araştırmaya 471 ortaokul öğrencisi ve 28 sosyal bilgiler öğretmeni katılmıştır. Nicel veriler SPSS programıyla Anova, Bağımsız Örneklem T Testi, Welch Testi, Tukey HSD ve Games – Howell testleri yapılarak, nitel veriler ise R tabanlı QDA programıyla betimsel analiz yapılarak analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, yüz yüze eğitimde değerler eğitimi uzaktan eğitimde değerler eğitimine göre daha etkili ve daha yeterlidir. Uzaktan yapılan sosyal bilgiler derslerinin değerler eğitimindeki yeri ve önemi uzaktan yapılan diğer derslere göre daha büyüktür. Uzaktan eğitimde değerler eğitimi yapmak gerekli olduğu halde mevcut durumda yetersizdir ve gözardı edilmektedir. Yüz yüze eğitimde değerler eğitimi uzaktan eğitime göre daha eğlencelidir. Uzaktan eğitim, öğrencilerin özel hayatlarıyla ilgili herhangi bir sorun oluşturmamaktadır. Uzaktan değerler eğitiminde düz anlatım, video ve görsel kullanımı, hikaye anlatımı, örnek olay gibi yöntem ve teknikler kullanılırken; derse katılımın az olması, iletişim problemleri, müfredat yetiştirme kaygısı ve motivasyon problemleri yaşanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, which was carried out in order to draw attention to values education in social studies lesson in distance education, to evaluate the place and importance of values education in distance education with the views of teachers and students, and to develop concrete solutions in order to eliminate the deficiencies, if any; values education were discussed with different dimensions. In this study, in which convergent parallel design, which is one of the mixed research methods, was used; quantitative data were collected from students by questionnaire and qualitative data were collected from teachers by semi-structured interview forms. Then, the data were analysed, compared with each other, interpreted and related within themselves. 471 secondary school students and 28 social studies teachers participated in this study, in which the convenient sampling method sampling method was used. Quantitative data were analysed with SPSS program through the tests Anova, Independent Sample T Test, Welch Test, Tukey HSD and Games – Howell tests, and qualitative data were analysed with R-based QDA program by descriptive analysis. According to the results obtained from the research, values education in face-to-face education is more effective and more sufficient than values education in distance education. The place and importance of distance social studies courses in values education is greater than other distance courses. Although values education in distance education is necessary, it is insufficient and ignored in current situation. Values education in face-to-face education is more enjoyable than in distance education. Distance education does not create any problems regarding students' private lives. While methods and techniques such as direct narration, video and visual use, storytelling and case studies are used in distance values education; some problems are experienced such as low participation in the lesson, communication problems, the anxiety of following the curriculum and motivation problems.