Sanat: Geleneksel ve modern
Art: Traditional and modern
- Tez No: 771274
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHABETTİN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada Gelenekselci Ekol'ün sanat anlayışı ele alınmıştır. Bu yaklaşımın daha iyi ortaya konulabilmesi için de Gelenekselcilerin modern sanat anlayışını nasıl eleştirdikleri üzerinden ilerlenmiştir. Onların modern sanat anlayışını hem sınırlı hem de yüzeysel olarak değerlendikleri ve ilahi kaynakla bağı olan bir sanat anlayışını savundukları ortaya konulmaktadır. Bu temel iddialar üç temel başlıkta işlenmiştir: Birinci bölümde sanata ve sanatçıya dair başlıca felsefi yaklaşımlara yer verilmiştir. Sanata dair temel tanımlar ve tutumlar ortaya konulduktan sonra; sanatın anlaşılması için oldukça önemli olan yaratma ve güzellik kavramları üzerinde durulduktan sonra; felsefe tarihinde öne çıkan, Platon, Aristoteles, Kant ve Croce'nin sanat kuramları ele alındı. İkinci bölümde Gelenekselci Düşünce Ekolü ana hatlarıyla ve önde gelen temsilcileri olan Guenon, Schuon, Lings, Nasr'ın ana düşünceleri ve sanat anlayışları tanıtılmaya çalışıldı. Gelenekselci sanat anlayışı bu bölümde Kutsal Sanat ve Geleneksel İslam Sanatı çerçevesinden işlenerek tanıtılmaya çalışıldı. Çalışmamızın üçüncü ve son bölümde ise gelenekselci sanat anlayışı ile modern sanat anlayışı karşılaştırılmıştır. Bu noktada gelenekselcilerin modern sanat anlayışına getirdikleri eleştiriler ve ortaya koydukları alternatif sanat görüşlerine yer verilmiştir. Çalışmamızda sanatın hakikatle ilişkisinden hareketle modern sanat ile geleneksel sanat arasındaki farklılıklar ele alınarak; Gelenekselcilerin nasıl yeni bir sanat görüşü ortaya koydukları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we discussed the Traditionalist School's view of art. To reveal their understanding better, it has been proceeded through how the Traditionalists criticize the knowledge of modern art. It is revealed that they believe modern art is both limited and superficial and disconnected from the divine source. These essential claims are handled under three main headings: The main philosophical approaches to art and the artist are included in the first part. After revealing the basic definitions and attitudes on art, we focused on the concepts of creation and beauty, which are very important to the understanding of art; lately, in this chapter, we discussed the art theories of Plato, Aristotle, Kant, and Croce, which are prominent in the history of philosophy. In the second part, we try to explain the main ideas and artistic approaches of Guenon, Schuon, Lings, and Nasr, who are the leading representatives of the Traditionalist School of Thought. This section introduces the Traditionalist School's understanding of art within the framework of Sacred Art and Traditional Islamic Art. In the third and last part of our study, we mainly compared the Traditionalists' understanding of art and modern art theory. At this point, the criticisms of the Traditionalists' knowledge of modern art and their alternative art views are included. In our study, considering the differences between modern and traditional art, based on the relationship of art with truth, It is shown how traditionalists put forward a new view of art.