Kültür endüstrisi kuramı bağlamında Netflix dizilerinin içerik analizi
Netflix in the context of cultural industry theory content analysis of series
  1. Tez No: 771277
  2. Yazar: CAVİT KARŞAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET BİLAL ARIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bilişim ve iletişim teknolojilerinin gelişimi, dijital platformların gelişmesine olanak sağlamıştır. Dijital platformların yayıncılık anlayışına getirdiği yenilikler, kültürel kodlarla beraber izleyici alışkanlıklarını, dizi-film üretim süreçlerini ciddi ölçüde etkilemiştir. Bilişim teknolojilerinin hızlı bir şekilde gelişimi günlük hayat pratiklerinde dahi kendisini hissettirmektedir. Bu değişim eğlence aktivitesi olarak görülen geleneksel medya ürünlerinin yeni medyada da yer almasına sebebiyet vermiştir. Egemen güç olarak görülen televizyon, tahtını birden çok içerik imkanı sunan ve tercih edilebilirlik imkanı veren dijital dizi platformlarına kaptırmaktadır. Televizyonun kitle kültürü oluşumunda aldığı aktif rol, egemen görüşün yansıması olarak şekillenen eleştirel teori bugün yeni medya içeriklerinde de okumalar yapmamızı sağlayabilmektedir Bilişim teknolojilerinin 2000'li yıllardan itibaren hızla gelişimi küreselleşmeye bağlı olarak oluşkan kitle kültürün yayılma hızını had safhaya ulaştırmıştır Gelişen bilişim teknolojileriyle beraber, yeni medyanın içerisinde yer alan dijital dizi platformlarının barındırdığı kültürel kodlar Netflix özelinde incelenebilmektedir. Bu çalışmada Geleneksel medyanın tek taraflı iletişim tasarımından sıyrılan dijital medya izleyicisinin kültür endüstrisine nasıl maruz kaldığı Netflix'in Sex Education ve Modern Family dizileri üzerinden incelenmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Dijital Medya, Kültür Endüstrisi, Medya, Netflix, Televizyon,
Özet (Çeviri)
The rapid development of information technologies makes itself felt even in daily life practices.This change has caused traditional media products which are seen as entertainment activities to include in the new media.Television, which is seen as the dominant power, is losing its throne to digital series platforms that offer multiple content possibilities and provide preferability. The active role of television in the formation of mass culture and the critical theory shaped as a reflection of the dominant view enable us to read new media contents today. The rapid development of information technologies since the 2000s has brought the spread of mass culture, which has been formed due to globalization, to the highest level.Along with the developing information technologies, the cultural codes of the digital series platforms in the new media have been examined specifically for Netflix. In addition, the changing viewing habits of the digital media audience, which differs from the one-sided communication design of the traditional media, the algorithm structure of the TV series platforms designed according to the audience's taste, and the concepts of“binge watching”that make the audience popular by making fast consumption popular, analyzed over the series of Netflix's Sex Education and Modern Family . KEY WORDS: Culture İndustry, Digital Media, Media, Netflix, Television.