Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı kuruluşlarda çalışan personelin toplumsal cinsiyet algısının incelenmesi (Uşak ili örneği)
Research of gender perception of staff working in organizations affiliated with the Provincial Directorate of Family and Social Services (Uşak province example)
  1. Tez No: 771293
  2. Yazar: ALİ ERÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN YÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı alanda eşitlikçi hizmet sunma sorumluluğu olan sosyal hizmet kurumları personellerinin toplumsal cinsiyet algılarının belirlenmesi ve alana ilişkin görüş ve önerilerin ortaya konmasıdır. Bu araştırmanın önemi, toplumsal cinsiyetin sebep olduğu eşitsizliklerin bazılarından etkilenmiş olan müracaatçılara bu sorunları aşma konusunda hizmet vermekte olan profesyonellerin, sorunun kaynağına ilişkin algılarının ne düzeyde olduğunu ortaya koyacak olmasıdır. Çalışmada verileri toplamak için sosyo-demografik bilgileri içeren form ve 25 maddelik Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği (TAÖ) anket formundan yararlanılmıştır. Örneklem Uşak Aile ve Sosyal Hizmet İl Müdürlüğü ve ona bağlı kuruluşlarda çalışan 321 personelden oluşmuştur. Araştırma sonucunda eğitim, yaş, çalışılan kurum ve cinsiyetin toplumsal cinsiyet algısını anlamlı şekilde belirlediği, meslek elemanı olanlar ile olmayanlar arasında TAÖ sonuçları açısından anlamlı fark olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarına dayanarak; başta Bakanlık taşra teşkilatlarında olmak üzere toplumsal cinsiyet algısını yükseltecek politikalar izlenmesi ve hizmet içi eğitimler düzenlenmesi ve tutum değiştirici çalışmalara odaklanılmasının verimli olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the gender perceptions of social service institution staff who are responsible for providing egalitarian services in the field, and to present opinions and suggestions related to the field. The importance of the research is that it will reveal the level of perception of the source of the problem of the professionals who provide services to overcome these problems to applicants who have been affected by some of the inequalities caused by gender. In the study, a form containing socio-demographic information and a 25-item Gender Perception Scale (TAÖ) questionnaire form were used to collect the data. The sample consists of 321 social workers working in organizations affiliated to the Provincial Directorate of Family and Social Services of Uşak. As a result of the research, it was concluded that education, age, institution associated with and gender significantly determine the perception of gender, and that there is a significant difference in terms of the results of TAÖ between those who are professional employees and those who are not. Based on the research results; it was thought that it would be productive to follow policies that will raise the perception of gender and to organize in-service trainings and to focus on attitude-changing studies especially in the provincial organizations of the Ministry