Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı kuruluşlarda çalışan meslek elemanlarının iş doyumunun anksiyete ve depresyon düzeylerine etkisi: Adana ili örneği
The effect of occupational elements working at thedepartment of the Ministry of Family, Labor and Social Services on the anxiety and depression levels of the worksatisfaction: The case of Adana
- Tez No: 550868
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL ÖZPOYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bireyi ve aileyi güçlendiren hedefler belirleyerek sosyal hizmetler sunmakta ve sosyo-ekonomik kalkınmaya destek sağlamaktadır. İş doyumu gibi psikososyal etkenlerin çalışanların ruhsal sağlıkları üzerinde etkileri olduğu bilinmektedir. Yapılan bu araştırmada Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı kuruluşlarda çalışan meslek elemanlarının iş doyumunun anksiyete ve depresyon düzeylerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmanın evreni Adana İli Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı toplam 12 kuruluşta çalışan meslek elemanlarından oluşmaktadır. Araştırmaya katılmayı kabul eden ve ölçekleri eksiksiz dolduran toplam 80 meslek elemanı araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak sosyodemografik özellikleri belirlemek amacıyla hazırlanmış Kişisel Bilgi Formu, Minnesota İş Doyum Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veriler istatistik paket programında analiz edilmiştir. Analizler sonucunda anksiyete belirti düzeyi ile içsel iş doyum düzeyi arasında negatif yönde, yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. İçsel iş doyumundan alınan puanlar azaldıkça, anksiyete ölçeğinden alınan puanlar anlamlı bir şekilde artmaktadır. Bununla birlikte depresyon belirti düzeyi ile genel iş doyumu, içsel iş doyumu ve dışsal iş doyumu arasında negatif yönde, yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. İş doyum düzeyi arttıkça depresyon belirti düzeyi azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Ministry of Family, Labor and Social Services provides social services and support socio-economic development by setting goals that strengthen the individual and the family. It is known that psychosocial factors such as job satisfaction have an impact on the mental health of employees. In this research, it was analised the effects of the anxiety, depression and job satisfaction levels of the members of the Ministry of Family, Labor and Social Services. In the sample of the study, Adana Province Family, Labor and Social Services Provincial Directorate cosisted of proffesions related to 12 organizations. A total of 80 who accepted to participate in the study and filled in the scales were the sample of the study. Personel İnformation Form for data collection tool, Minnesota Jon Statisfaction Scale, Beck Anxiety Inventory and Beck Depression Scale were used to determine the sociodemographic characteristics. Relational screening model was used in the study. Data were analyzed in statistical package program. As a result of the analyzes, a significant high leval negative correlation was found between the level of anxiety symtoms and the internal job satisfaction level. As the scores obtained from the internal job satisfaction decrease, the scores obtained from the anxiety scale increase significantly. However, a significant high leval negative correlation was found between depression symptom level and general job satisfaction, internal job satisfaction and external job satisfaction. As the level of job satisfaction increases, the symptom level of depression decreases.