Green liner ship routing and scheduling optimization with time windows under added resistance effects of several weather conditions
Zaman pencereleri ve çeşitli hava şartlarının ek dirençleri etkisinde yeşil sabit hat gemi rotalarının ve çizelgelerinin optimizasyonu
- Tez No: 771299
- Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ÖNCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Ulaşım, Marine, Industrial and Industrial Engineering, Transportation
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Deniz taşımacılığı, büyük hacimli malları taşımak için en çok tercih edilen olarak kabul edilmektedir. Teknolojik gelişmeler ve konteynerler ile standart hale getirilen kargo taşımacılığı, maliyeti azaltmış, verimliliği ve denizcilik şirketleri arasındaki rekabeti artırmıştır. Konteyner gemileri ayrıca çevresel zarar pahasına hız için tasarlanmıştır. Gemilerin yakıt tüketimi ve sera gazı emisyonları her yıl artmakta, bu nedenle dekarbonizasyon politikalarına uyum sağlamak için yeşil araç rotalama gibi yeni kavramlar ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma, filo yakıt tüketimini ve Karbon Dioksit emisyonlarını en aza indirgemek için denizcilik rotalarını revize eden kısa deniz taşımacılığını benimseyen sabit hat taşımacılığı şirketleri için bir metodoloji önermeyi amaçlamaktadır. Liman zaman pencerelerini ve kargo talebini içeren bir karma tamsayılı doğrusal programlama modeli geliştirilmiştir. Önerilen metodoloji, rüzgâr ve dalgaların ilave direncinin neden olduğu istemsiz hız kaybını dikkate almaktadır. Vaka çalışması olarak bir konteyner şirketinin Karadeniz rotaları seçilmiştir. Mevsimlere bağlı olarak seyir boyunca karaya göre ortalama hızı tahmin etmek ve istem dışı hız kaybını verimli bir şekilde ayrıntılı olarak hesaplamak için Karadeniz'e statik hava etkisi hücreleri uygulanmıştır. Önerilen modelin uygulanabilirliğini ve güvenilirliğini değerlendirmek için sayısal deneyler yapılmıştır. Önerilen modelin optimum değerleri ve rotaları orijinal sistem CO2 emisyonları ile karşılaştırılmıştır. CO2 emisyonları ve yakıt tüketiminde önemli iyileşme gözlenirken, eklenen dirençlerin etkisi mevsimsel rotalarda farklılıklara neden olduğu tespit edilmiştir. Yeşil yaklaşımlarla gemi rotalarının doğru bir şekilde modellenmesi, yakın gelecekte hem finansal hem de çevresel faydalar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Maritime transportation is the most preferable method for shipping large volumes of commodities. Technological advances in ship building and introduction of containers standardized cargo carriage, reduced cost and increased efficiency, hence competition among shipping companies. Container ships are also designed for speed, at the cost of environmental damage. Fuel consumption of ships and greenhouse gas emissions increases each year, thus new concepts such as green vehicle routing surface to adapt to the decarbonization policies. This study aims to propose a methodology for liner shipping companies adopting short sea shipping that revises shipping routes to minimize fleet fuel consumption and Carbon Dioxide emissions. A mixed integer linear programming model has been developed including port time windows and cargo demand. The proposed methodology considers involuntary speed loss caused by added resistance of winds and waves. As a case study, Black Sea routes of a container shipping company has been chosen. Static weather grids have been applied on to Black Sea for efficiently calculating involuntary speed loss for estimating average speed over ground throughout the voyage depending on the seasons. Numerical experiments have been carried out for evaluating viability and reliability of the proposed MILP model. Proposed model's optimum values and routes have been compared to the original system CO2 emissions. Significant improvements have been observed regarding CO2 emissions and fuel consumption, while effect of added resistances causes differences on seasonal routes. Accurate modelling of ship routes with green approaches will yield both financial and environmental benefits in the near future.