Etlik piliçlerde içme suyuna fesleğen ekstrakı ilavesinin performansa ve bazı karkas parametrelerine etkileri
The effects of additional basil extract to drinkingwater on performance and some case parameters inbroiler chickens
  1. Tez No: 771308
  2. Yazar: SİNAN NAMLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİ ARDA ERATALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
ETLİK PİLİÇLERDE İÇME SUYUNA FESLEĞEN EKSTRAKI İLAVESİNİN PERFORMANSA VE BAZI KARKAS PARAMETRELERİNE ETKİLERİ YÜKSEK LİSANS TEZİ SİNAN NAMLI BOLU ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ KANATLI HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ ANABİLİM DALI KANATLI HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ BİLİM DALI (TEZ DANIŞMANI:DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİ ARDA ERATALAR) BOLU, HAZİRAN - 2022 XI + 21 Tavuk eti üretimi ve tüketimi hem dünya genelinde hem de ülkemizde son yıllarda artış sergilemiş, Türkiye'de birey başına yıllık tavuk eti tüketim miktarı 22 kg seviyesine ulaşmıştır. Kanatlı hayvan yetiştiriciliğinde, özellikle etlik piliç yetiştiriciliğinde eskiden kullanılan performans artırıcıların yerine alternatif ve doğal ürünler ile gelişimin desteklenmesi ve hızlı gelişimin verdiği stres ve negatif etkileri azaltıcı ekstraktların kullanımı yıllar içerisinde artmış ve önem kazanmıştır. Bu çalışmada, fesleğen (Ocimumbasilicum) bitkisinin suda çözünmüş formdaki ekstraktının içme suyu ile etlik piliçlere verilmesinin performansa ve bazı et kalite parametrelerine etkileri incelenmeye çalışılmıştır. Deneme düzeni, tesadüf parselleri deneme düzenine göre organize edilmiş olup, içme suyuna fesleğen ekstraktı verilen (F) ve normal yeraltı suyu (K) kontrol grubu olarak iki gruba ayrılmış ve her grupta toplam dörder deneme bölmesi olup, her bölmede 12 civciv bulunan toplam 96 civcivin denemenin canlı materyalini oluşturduğu şekilde planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
TITLE OF THE THESIS MSC THESIS SİNAN NAMLI BOLU ABANT IZZET BAYSAL UNIVERSITY INSTITUTE OF GRADUATE STUDIES DEPARTMENT OF POULTRY SCIENCE (SUPERVISOR:ASSIST. PROF. DR. SABRI ARDA ERATALAR) BOLU, JUNE 2022 XI + 21 Chicken meat production and consumption has increased both around the world and in our country in recent years, and the annual chicken meat consumption per individual in Turkey has reached the level of 22 kg. In poultry farming, especially in broiler farming, the use of alternative and natural products to support development and reduce the stress and negative effects of rapid development, instead of performance enhancers used in the past, has increased and gained importance over the years. In this study, the effects of giving the extract of basil (Ocimum basilicum) dissolved in water to broilers with drinking water on performance and some meat quality parameters were investigated. The experimental setup was organized according to the randomized plots trial order, and they were divided into two groups as the control group with basil extract (F) and normal groundwater (K) control group. There were four experimental compartments in each group and a total of 96 chicks with 12 chicks in each compartment. It was planned in such a way that it formed the living material of the experiment.