The effects of global value chains on manufacturing value-added and employment
Küresel değer zincirlerinin imalat katma değer ve istihdam üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 771324
  2. Yazar: SELCAN ÖZVATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT YANIKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
İmalat sektörünün toplam üretim ve istihdamdaki payı 1980'lerden itibaren birçok ülke için önemli ölçüde azalmıştır. Küreselleşme ile üretim süreçleri, karşılaştırmalı üstünlüklerle farklı coğrafyalara taşınmış ve küresel değer zincirleri (KDZ'ler) giderek daha önemli hale gelmiştir. Ancak, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin imalat sektörleri değer zincirlerinden farklı şekilde etkilenmektedir. KDZ'lerin imalat sektörü katma değer ve istihdam üzerindeki etkisini analiz eden sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır ve bu çalışma bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Çalışmamız, dinamik panel veri tahmin yöntemleri ile 1990-2018 yılları arasında 100'den fazla ülkeye ilişkin 29 yıllık bir panel veri kullanmaktadır. İmalat sektörü için hem katma değer payı hem de istihdam payı için ekonometrik modeller oluşturulmuştur. Modellerdeki ilgilendiğimiz ana açıklayıcı değişkenler, brüt ihracat içindeki hem ileriye hem de geriye dönük KDZ'lere katılımdır. Sistem GMM tahminlerine göre, ileriye dönük KDZ katılımın etkisi istatistiksel olarak anlamlı değilken, geriye doğru KDZ katılımı imalat sektörünü katma değerini anlamlı olarak arttırmaktadır. Modelimizi gelir düzeyine göre tekrar tahmin edersek, tahmin sonuçları KDZ'lerin imalat katma değeri üzerindeki etkisinin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında farklılık göstermektedir. Ayrıca, geriye dönük KDZ katılımı, imalat istihdamının payını önemli ölçüde düşürmektedir. Katma değer tahminlerinden farklı olarak, gelir düzeyine göre sonuçlar, geriye dönük katılımın hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde imalat istihdamını olumsuz etkilediğini göstermektedir. Sonuç olarak, ülkeler ticaret politikalarını KDZ'lere daha etkin bir şekilde katılmak ve imalat sektöründeki düşüş eğiliminin olumsuz etkilerini azaltmak için gerekli düzenlemeleri yapmalıdırlar. Ülkeler, ayrıca vasıfsız işçiler için yeni istihdam olanakları yaratmalıdır.
Özet (Çeviri)
The value-added and employment shares of manufacturing sector have decreased considerably for many countries since the 1980s. Through globalization, production has been fragmented into different geographies with comparative advantage and global value chains (GVCs) have become increasingly important. As a result, manufacturing sectors in developed and developing countries have been affected differently. However, there are limited studies analyzing the impacts of GVCs on the manufacturing value-added and employment. The aim of this thesis is to clarify the impacts of GVCs on manufacturing value-added and employment. This study employs a 29-year panel data on over 100 countries between 1990-2018 with dynamic panel data estimation methods. Econometric models of the share of manufacturing value-added and employment have been established. The main explanatory variables of interest in the models are forward and backward GVCs participations in gross exports. According to the system GMM estimations, while forward GVC participation fails to exert any effect, backward GVC participation supports manufacturing value-added. If we estimate our model by income level, the estimation results show that the impact of GVCs on manufacturing value-added significantly differ across developed and developing countries. Furthermore, backward GVC participation significantly lowers the share of manufacturing employment. Unlike value-added estimates, the results by income level indicate that backward participation adversely affects manufacturing employment in both developed and developing countries. To conclude, countries should organize their trade policies to participate more effectively in GVCs and to mitigate the adverse effects of the downward trend in manufacturing sector. Countries should also generate new employment opportunities for the unskilled workers.