Eğitim, iş gücü ve yaşam koşulları: Günümüz refah devletlerinin analizi
Education, labor force and living conditions: An analysis of today's welfare states
  1. Tez No: 771346
  2. Yazar: YASEMİN BOZKURT ÖZYALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR DEVELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Günümüzdeki etkileri yadsınamaz olan iki büyük dünya savaşının ardından ortaya çıkan sosyal refah devletleri, tarihsel geleneğin, ideolojinin ve politika uygulamalarının izlerini taşımaktadırlar. Refah sistemleri arasındaki farklılıklar refah devleti tipoloji çalışmalarını geliştirmiştir. Bu alanda refah devletlerini liberal, sosyalist ve muhafazakâr rejimler altında tasnif eden Esping-Andersen'in 1990 yılındaki çalışması öncülük etmektedir. Bu çalışma Güney Avrupa refah rejimini de dâhil ederek 21. Yüzyıl verileri ile refah rejimi çalışmalarını genişletmeyi ve Türkiye'nin refah modelini ortaya koymayı amaçlayan karşılaştırmalı bir analiz sunmaktadır. Bu doğrultuda 2000-2019 yılları arasında 24 OECD ülkesine ait eğitim, iş gücü, temel ekonomik ve yaşam koşulları göstergelerini kapsayan 27 değişken çok değişkenli nicel yöntemler ile analiz edilmiştir. Bu çalışmada kullanılan tüm değişkenlerin son yirmi yıldaki seyri öncelikle betimsel araştırma yöntemiyle ülke bazında incelenmiştir. Ampirik kısımda ise faktör analizi, diskriminant analizi ve çok boyutlu ölçekleme ile ülkeler dört refah rejimine göre tasnif edilmiştir. Betimsel araştırma ve ampirik analiz birlikte değerlendirildiğinde refah rejimlerinde 2000-2019 arasında birkaç ülkedeki kayma dışında köklü değişimler yaşanmadığı sonucuna ulaşılmaktadır. Türkiye, İsrail, İtalya, İspanya, Fransa, Yunanistan ve Portekiz, Güney Avrupa refah rejiminde yer almıştır. İsrail'in güçlü liberal özellikler taşıdığı görülmüştür. Macaristan ve Çekya ise muhafazakâr refah rejiminde yer almıştır. Liberal rejimde yer alan ABD ve Birleşik Krallık sosyal demokrat refah özellikler göstermiştir. Türkiye'nin son yıllarda maddi ve sosyal refahta gösterdiği atılımlar refah çıktılarına aynı oranda yansımamıştır. Sonuç olarak, sürdürülebilir sosyo-ekonomik kalkınma ve müreffeh bir toplum için refahın tüm alanlarında koordineli, bütüncül ve çok yönlü gelişme ihtiyacı olduğu orta çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Social welfare states which emerged after two world wars, whose effects have been undeniable, continue bearing the trace of historical tradition, ideology, and policy implementations. The differences between welfare systems have improved welfare state typology studies. In this field, Esping-Andersen's study, which classified welfare regimes into three welfare states model as liberal, social democrat and conservative in 1990, pioneers. This study, which aims to expand the welfare regime studies by including the Southern European welfare regime with twenty first century data and reveal Turkey's welfare model, presents a comparative analysis. In this respect, 27 variables, including education, labor force, fundamental economic and living conditions indicators of 24 countries between 2000 and 2019 are analyzed with multivariate quantitative methods. The course of all the variables used in this study in the last twenty years has been primarily analyzed on a country basis with descriptive research method. In the empirical part of the analysis, countries are classified according to four welfare regimes by factor analysis, discriminant analysis, and multidimensional scaling. When the descriptive research method and empirical analyses are evaluated together, it has been concluded that there were no radical changes in the welfare regimes between 2000-2019, except for the shifts in a few countries. Turkey, Israel, Italy, Spain, France, Greece, and Portugal have taken place in the South European welfare regime. It has also been seen that Israel has got strong liberal features. Hungary and the Czech Republic have taken part in the conservative welfare regime. The United States and the United Kingdom which have taken place in the liberal welfare regime, have shown the social democratic welfare regime characteristics. The progress which has been made in financial and social welfare in recent years in Turkey has not been reflected in welfare outputs at the same rate. As a result, it has emerged that there is a need for coordinated, holistic and multi-directional improvement in all areas of welfare for sustainable socio-economic development and a prosperous society.