Liderlik davranış tarzlarının performans üzerine etkisi: Sivil havacılık yer hizmetleri üzerine alan çalışması
Effect of leadership behavior styles on performance: A field study on civil aviation ground services
  1. Tez No: 771347
  2. Yazar: MESUT YETER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİL KONYALILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Dinamik bir ortamda hem örgütlerin hem de çalışanların çevreye uyum sağlayabilmeleri çalışma hayatında önemli bir yere sahiptir. Her sektörde iyi bir lidere ve yönetime ihtiyaç duyulur. Özellikle dinamik bir yapıya sahip olan havacılık sektöründe çalışanların liderine olan inancı ve güveni çalışma şekillerini etkileyebilmektedir. Birden fazla geçmişe, zihniyete ve düşünme biçimlerine sahip insanların birlikte etkili bir şekilde çalışmasına ve başarıya ulaşmak için en yüksek potansiyellerini gerçekleştirmelerine olanak tanıyan bir organizasyon ortamı oluşturmak ancak etkili lider ile mümkündür. Bu çalışmanın amacı, havacılık sektöründe önemli bir yere sahip olan yer hizmetleri kuruluşlarında liderlik tarzlarının iş performansına olan etkisini incelemektir. Çalışma üç noktadan oluşmaktadır. Kapsayıcı liderlik, dönüştürücü liderlik stilleri ve iş performansı değişkenlerini kapsayan toplam yirmi sorudan oluşan likert ölçekli anket kullanılarak kapsayıcı ve dönüştürücü liderliğin iş performansı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Türkiye de faaliyet gösteren 59 havalimanı olmakla birlikte bu havalimanlarında görev alan üç yer hizmet kuruluşu bulunmaktadır. Oluşturulan model ile 17 havalimanın da yer hizmet kuruluşlarında görev yapan çalışanlara anket gönderilerek toplamda 213 kişinin katılımı ile veriler toplanmıştır. Veriler Amos 26 ve SPSS 26 ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda Kapsayıcı ve Dönüştürücü liderlik yaklaşımlarının çalışanların iş performansını olumlu ve pozitif yönlü olarak etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In a dynamic environment, the ability of both organizations and employees to adapt to the environment has an important place in working life. Every industry needs a good leader and management. Especially in the aviation industry, which has a dynamic structure, the belief and trust of the employees in their leader can affect the way they work. Creating an organizational environment that allows people from multiple backgrounds, mindsets, and ways of thinking to work effectively together and realize their highest potential to achieve success is only possible with an effective leader. The aim of this study is to examine the effect of leadership styles on business performance in ground handling companies, which have an important place in the aviation industry. The study consists of three points. The effect of inclusive and transformative leadership on job performance was investigated by using a Likert scale questionnaire consisting of twenty questions covering the variables of Inclusive Leadership, Transformational Leadership Styles and Job Performance. Although there are 59 airports operating in Turkey, there are three ground handling companies operating at these airports. With the model created, a questionnaire was sent to the employees working in ground handling companies at 17 airports, and data were collected with the participation of 213 people in total. Data were analyzed with Amos 26 and SPSS 26. As a result of the analyzes, it has been determined that Inclusive and Transformative leadership approaches affect the work performance of the employees positively and positively.