Şantiyelerde sürdürülebilir yapım ve atık yönetiminin incelenmesi
Investigation of sustainable construction and wast management at construction sites
- Tez No: 771363
- Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT AKBIYIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Toplum ve çevre sağlığı için önemli bir konu olan sürdürülebilirlik inşaat sektörü ile de bağlantılıdır. Binaların yapım, kullanım ve yıkım aşamasında bir çok çevresel etki oluşmaktadır. Çevresel etkinin boyutu ise yapının büyüklüğüne göre değişkenlik göstermektedir. İnşaat sektörü çevremizde oluşan atıkların büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Bu nedenle inşaat yapım, kullanım ve yıkım aşamasında sürdürülebilir yapım uygulanması çevreye verilecek olan zararı azaltmaktadır. Sürdürülebilir yapımın en önemli faktörü atık yönetimidir. Tez kapsamında atık yönetimi uygulanan bir proje incelenmiştir. Atıklar atık yönetimi hiyerarşisi parametreleri uygulanarak çeşitli alanlara gönderilmiştir. Atık yönetimi uygulanan bir projenin gelir ve gider maliyetleri hesaplanmıştır. Atık yönetimi uygulanan bir projede gelir maliyetimizin gider maliyetimize göre oldukça az çıkacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Sustainability, which is an important issue for community and environmental health, is also related to the construction sector. Many environmental impacts occur during the construction, use and demolition phases of buildings. The size of the environmental impact varies according to the size of the building. The construction industry constitutes a large part of the waste generated in our environment. For this reason, the implementation of sustainable construction during construction, use and demolition reduces the damage to the environment. The most important factor of sustainable construction is waste management. Within the scope of the thesis, a project in which waste management was applied was examined. Wastes were sent to various areas by applying waste management hierarchy parameters. Income and expense costs of a project with waste management are calculated. It has been observed that in a project where waste management is applied, our revenue cost will be considerably less than our expense cost.