Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinde yüklenicinin temerrüdü halinde arsa payı sahibinin seçimlik hakları
Electional rights of the land owner in case of contractor's default in construction contracts for land share
  1. Tez No: 771364
  2. Yazar: İKLİM AYDINDAĞ ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmeleri Türk Borçlar Kanun'unda özel olarak yer verilen bir sözleşme tipi olmamakla birlikte eser sözleşmesi ile taşınmaz satım sözleşmesine ilişkin unsurları bünyesinde taşıyan karma nitelikli bir sözleşmedir. Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinde özellikle yapılacak işin nitelikleri, süre ve bedel sözleşmenin önemli üç noktasını oluşturur. Kararlaştırılan inşaatın süresinde bitirilerek teslim edilmesinde, yüklenici kadar iş sahibinin de hukuken korunması gereken menfaatleri bulunmakta olup yüklenicinin temerrüdü halinde arsa payı sahibinin seçimlik hakları bu anlamda önem taşımaktadır. Bu kapsamda tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin tanımı, tarafları, unsurları ve hukuki niteliği üzerinde durulmuştur. İlerleyen bölümlerde ise, arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinde yüklenicinin temerrüdü ile yüklenicinin temerrüdü halinde arsa sahibinin seçimlik haklarına yer verilmiştir. Bu bağlamda özellikle İsviçre ve Alman doktrini baz alınarak uygulamadaki esaslar ve Türk Borçlar Kanunu çerçevesinde yüklenicinin temerrüdü halinde arsa sahibinin seçimlik hakları yüksek yargı kararları kapsamında, hukuki sonuçları ile ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Construction contracts in return for land share are not a contract type specifically included in the Turkish Code of Obligations, they are a mixed contract that combines the elements of a work contract and an immovable sale contract. In the construction contract in return for land share, especially the qualifications of the work to be done, the duration and the price constitute the three important points of the contract. In the completion and delivery of the agreed construction on time, the employer as well as the contractor have legal interests worthy of protection, and in the case of the contractor's default, the optional rights of the land share owner are important in this sense. In this context, the thesis study consists of three parts. In the first part, the definition, parties, elements and legal nature of the construction contract in return for land share are emphasized. In the following sections, the contractor's default in the construction contract in return for the land share and the optional rights of the land owner in case of the contractor's default are given. In this context, the electoral rights of the landlord in case of default of the contractor within the framework of the principles in practice and the Turkish Code of Obligations, especially based on the Swiss and German doctrines, have been revealed with legal consequences within the scope of high judicial decisions.