Online self-regulated learning strategies and academic achievement of learners of English as foreign language in distance education in a high school in Turkey
Türkiye'de bir lisedeki uzaktan eğitimde yabancı dil olarak İngilizce öğrenenlerin çevrimiçi öz-düzenleyici öğrenmeleri ve akademik başarıları
- Tez No: 771369
- Danışmanlar: PROF. DR. JÜLİDE İNÖZÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Öz-düzenlemeli öğrenme (SRL), öğrenciler için akademik başarının ve etkili öğrenmenin çok önemli bir öncülü olarak tanımlanmıştır. Öz-düzenleyici bir öğrenci, uygun stratejilerin bağımsız ve etkili kullanımıyla kendi öğrenmesini seçebilir, organize edebilir ve yönetebilir ve ayrıca kendi öğrenme süreçlerine aracılık edebilir ve bunu gözlemleyebilir. Öğrencilerin öğrenme süreci boyunca üstlendikleri bu görev ve sorumluluk nedeniyle, geleneksel sınıflara göre başarıya ulaşmak için öğrencilerin kendi öğrenmelerini düzenlemeye daha fazla öncelik veren uzaktan eğitim ortamlarında bu stratejileri sergilemeleri gerekebilir. Bu çalışmanın başlıca amacı, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen farklı akademik başarı düzeylerine sahip öğrencilerin çevrimiçi öz-düzenlemeli öğrenme (OSRL) stratejileri kullanımlarının kapsamını öğrenmektir. Buna ek olarak, cinsiyet ve derslere katılımın çevrimiçi öz-düzenleyici stratejilerin kullanımındaki rolleri araştırılmıştır. Araştırmanın katılımcıları, Türkiye'de bir devlet lisesinin Covid 19 pandemisi sırasında online eğitim alan 184 öğrencisidir. Veri toplama araçları OSRL anketi ve yarı yapılandırılmış müteakip görüşmedir. Toplanan veriler sayılar (n), frekanslar, yüzdelikler (%), ortalamalar (X̄), ortancalar, standart sapmalar (Sd.), Shapiro-Wilk Test, Mann Whitney U-Test, and Kruskal Wallis H-Test açısından SPSS kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, çevrimiçi öz-düzenlemeli öğrenme stratejilerinden yardım isteme ve öz-değerlendirme stratejilerinin, diğer stratejilerle kıyaslandığında, nispeten daha az kullanıldığını ortaya çıkarmıştır. Tüm OSRL strateji skorları açısından, farklı akademik başarı düzeylerine (başarısız, orta seviye ve başarılı) sahip öğrenci grupları birbiriyle mukayese edilmiştir. Sonuç olarak, sadece yardım isteme strateji skorları açısından öğrencilerin akademik başarı seviye grupları arasında istatistiksel olarak önemli düzeyde fark bulunmuştur. Son olarak, derslere katılımın sadece yardım isteme stratejilerine katkı sağlamadığı ve ayrıca, tüm OSRL strateji kullanım skorları açısından, kız ve erkek öğrenci grupları arasında istatistiksel açıdan önemli bir fark olmadığı bulunmuştur. Görüşme bulguları, anket sonuçlarının nedenlerini derinlemesine ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Self-regulated learning (SRL) has been identified as a crucial premise of academic achievement and effectual learning for students. A self-regulated learner can select, organize, and manage their learning with independent and effective use of suitable strategies and also mediate and observe their own learning process. Due to that duty and responsibility that the students take during their learning progress, they may need to exhibit these strategies in distance learning environment which prioritize students more to regulate their own learning in order to achieve success compared to traditional classes. The main purpose of this study is to know the extent of online self-regulated learning(OSRL) strategy use of learners of EFL across the different academic achievement levels. Additionally, the roles of gender and course attendance in online self-regulatory strategy use were investigated. The participants of the study are 184 students of a public high school in Turkey receiving online education during Covid 19 pandemic. The instruments to gather the data are the OSRL questionnaire and a follow-up semi-structured interview. The collected data were analyzed through SPSS in terms of numbers (n), frequencies, percentages (%), means (X̄), medians, standard deviations (Sd.), Shapiro-Wilk Test, Mann Whitney U-Test, and Kruskal Wallis H-Test. The findings revealed relatively less usage of two sub-skills of OSRL, which are help-seeking and self-evaluation, compared to the other skills. For all ORSL strategies scores, the groups of students with different academic achievement level (unsuccessful, mid-level and successful) were compared with each other. As a result, it was found that there was a statistically significant difference between academic achievement level groups only in terms of help seeking strategy use scores. Finally, it was found that course attendance did not contribute to the use of help-seeking strategies only and also, in terms of all OSLR scores, there was no statistically significant difference between the female and male groups. Furthermore, the interview findings uncovered the underlying reasons of questionnaire findings in depth.