The perspective of financial technologies
Finansal teknolojilerin perspektifi
  1. Tez No: 771387
  2. Yazar: AMION OUSMANE GUINDO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENKTAN ÖZYILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezde nitel ve nicel araştırma olmak üzere iki araştırma yöntemi kullanacağız. Fintech'te teknolojik ve yıkıcı yeniliklerin hızlanmasının yarattığı bankacılık ve finans sektöründeki yeni güç dengesini anlamaya çalışıyoruz. Buradaki zorluk, Fintech'in evrimini analiz etmek, Fintech ile finans sektörü arasındaki sinerjiyi anlamak ve farklı oyuncuların finans sektöründe gelişmek için fintech'i nasıl kullandığını bilmek. Fintech şirketleri ve geleneksel bankalar arasındaki ilişkiyi incelemek çok önemlidir. Bu tez, fintech firmalarının geleneksel bankalar için bir tehdit mi yoksa bir fırsat mı oluşturduğunu belirlemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, bu araştırma, son Fintech eğilimlerine temel bir genel bakış sağlar ve Fintech'in geleneksel bankalara göre karşılaştırmalı avantajlarını inceler ve ayrıca geleneksel bankalar için Fintech gelişimi ile ilgili iç ve dış riskler tartışılır. Bunu yapmak için, sektör veritabanlarından ikincil verilerin analizi yoluyla görüşmeler yaparak ampirik çalışmayı yürütmek için ilk bölümümüz nitel araştırma yöntemine dayanacaktır. Mülakatlar, ücretsiz cevaplarla yarı yönlendiriciydi, genel temalar ve yönlendirici soru etrafında bir görüşme kılavuzu ile oluşturulurken, görüşme sırasında büyük esneklik sağlandı. Nicel yöntem olan ikinci bölümde ise anket metodolojisi kullanılmış, çoğunluğu Türkiye'de ve yurt dışında bulunan öğrencilerden 31 geçerli yanıt toplanmış ve müşteri memnuniyeti ile mobil bankacılığın üç boyutu arasındaki ilişkiyi incelemek için çoklu korelasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır: kullanışlılık , kullanım kolaylığı ve güvenlik. Literatür taraması ve araştırma aşaması, evet, yeni başlayanların geleneksel finansal oyuncuların hegemonyasını sarstığına cevap vermemize izin veriyor. Girişimler, teknolojik yeniliklerin yardımıyla geleneksel iş modellerini yenilemekte ve yenilikçi finansal hizmetler sunmaktadır. Öte yandan, hipotez testinin sonuçları, her üç faktörün de müşteri memnuniyeti üzerinde olumlu bir ilişki ile önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bulgular, kullanım kolaylığının müşteri memnuniyetini etkileyen en önemli faktör olduğunu göstermekte ve bankaların kullanım kolaylığı, kullanışlılık ve güvenlik gibi temel faktörlere odaklanarak mobil bankacılığı geliştirmeleri için pratik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation we will use two research method which are qualitative and quantitative research. We attempts to understand the new balance of power in the banking and financial sector created by the acceleration of technological and disruptive innovations in Fintech. The challenge is to analyze the evolution of Fintech, understand the synergies between Fintech and the financial sector and know how the different players are appropriating fintech to evolve in the financial sector. It is critical to look into the relationship between fintech companies and traditional banks. This thesis seeks to determine whether fintech firms pose a threat or an opportunity to traditional banks. Furthermore, this research provides a basic overview of recent Fintech trends and examines Fintech's comparative advantages over traditional banks and also the internal and external risks associated with Fintech development for traditional banks are discussed. To do this, our first part will be based on qualitative research method in order to conduct the empirical study by conducting interviews through an analysis of secondary data from sectors databases. Interviews were semi-directive with free answers, constructed with an interview guide around general themes and guiding question while maintaining great flexibility during the interview. The second part which is quantitative method employs a survey methodology, we collects 31 valid responses from respondents who are mostly students in Turkey and abroad, and employs multiple correlation and regression analysis to examine the relationship between customer satisfaction and three aspects of mobile banking: usefulness, ease of use, and safety. The literature review and the research phase permits us to answer that yes, startups are shaking up the hegemony of traditional financial players. With the help of technological innovations, startups are renewing traditional business models and offering innovative financial services. On the other hand the outcomes of hypothesis testing show that all the three factors have a significant impact on customer satisfaction with a positive relationship. The findings show that ease of use is the most important factor influencing customer satisfaction, and they offer practical recommendations for banks to improve mobile banking by focusing on key factors such as ease of use, usefulness, and safety.