Finansal teknolojide yapay zekanın rolü
The role of artificial intelligence in financial technology
- Tez No: 822299
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT AYPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Finans ve teknoloji kelimelerinin birleşmesi ile birlikte yeni bir alan ve yeni bir kavram olan FİNTEK yani“Finansal Teknoloji”ortaya çıkmıştır. Finansal Teknoloji, finans sektörüne, teknolojinin entegre olmuş ve yeni bir uygulama alanı oluşturmuş halidir. Finans alanında kullanılan bütün teknolojik ürünler, Finansal Teknoloji içerisinde algılanabilmektedir. Finansal teknoloji ürünleri ile müşteriler artık neredeyse tüm işlemlerini telefon uygulamaları ve internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirebilmekte, bu sayede hem zamandan hem de maliyetten tasarruf sağlamaktadır. Bankacılık açısından ise, tüm bankacılık hizmetlerinin finansal teknoloji ürünleri ile yapılması günümüzde teknolojinin finans sektörüne ne kadar adapte olduğunun bir göstergesidir. Ayrı bir alan olan ve nesnelere insan gibi düşünme yeteneği kazandıran yapay zeka bu finansal teknolojiye entegre edilmiş ve bankacılık sistemlerinde finansal teknoloji ürünleri ile birlikte yapay zeka temelli yeni oluşumlar ortaya çıkmıştır. Bankacılıkta yapılan temel faaliyet alanlarına bakılacak olursa; mevduat toplama, kredilendirme, satış ve pazarlama, güvenlik ve operasyonel süreçler gibi her alanda yapay zeka finansal teknoloji ürünleri ile birlikte kullanılmakta ve bankalar açısından hem maliyet hem de zaman kazanımı sağlamaktadır. Bankalar ve finans kurumları açısından bu teknolojiler, artık bir rekabet aracı haline gelmiştir. Son yıllarda bankaların finansal teknoloji ve yapay zeka tabanlı algoritmik yapılara çok yüksek yatırımlar yaptığı bilinmektedir. Bu çalışmada, finansal teknolojinin temel olarak tarihi süreçlerini, ürünlerine, kullandığı teknolojilere, temel kavramlarına, avantajlarına ve dezavantajlarına yer verilmiştir. Ayrıca, yapay zekanın tanımına, tarihçesine ve kullandığı temel regresyon modellerine yer verilmiştir. Son bölümde ise finansal teknoloji ürünlerinin, bankacılığında temel faaliyetlerinde kullanımı, yapay zekanın bu finansal teknoloji ürünlerinde kullandığı regresyon modelleri ve bu süreçlerin analizi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The merging of the words Finance and Technology has given rise to a new field and notion called FINTECH or“Financial Technology”. Financial Technology is integration of technology into the finance sector, creating a new area of application. All technological products used in the finance field can be considered part of Financial Technology. With Financial Technology products, customers can now perform almost all transactions through phone applications and internet banking, thereby saving both time and costs. From a banking perspective, the fact that all banking services are offered with financial technology products is an indicator of how well technology has adapted to the financial sector today. Artificial intelligence, a separate field that endows objects with human-like thinking abilities, has been integrated into that financial technology and emerge of new AI-based formations in banking systems along with financial technology products. Looking at the fundamental activities in banking, such as deposit collection, lending, sales and marketing, security, and operational processes, artificial intelligence is used in conjunction with financial technology products, providing both cost and time savings for banks. For banks and financial institutions, these technologies have become a competitive tool. In recent years, it is known that banks have made significant investments in financial technology and AI-based algorithmic structures. This study covers the basic historical processes of financial technology, its products, the technologies it uses, basic concepts, advantages, and disadvantages. The definition, history, and basic regression models used in artificial intelligence are also discussed. In the final section, the use of financial technology products in banking's core activities, the regression models used by AI in these financial technology products, and the analysis of these processes are addressed.