Zaman skalasında dördüncü mertebeden sınır değer probleminin simetrik çözümlerinin varlığı
Existence of symmetric solutions for fourth order boundary value problems on time-scales
  1. Tez No: 771386
  2. Yazar: SÜMEYRA İBİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERBİL ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez esas olarak dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, tezin konusunun yanı sıra tezde yapılan çalışmalar hakkında kısaca bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, öncelikle, zaman skalasında analiz ile ilgili temel tanım ve teoremler ifade edilmiştir ve daha sonra bu tezde kullanılacak olan bazı tanım ve teoremler verilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde, zaman skalasının simetrik bir alt aralığı üzerinde tanımlı dördüncü mertebeden dört noktalı sınır değer problem sistemi incelenmiştir. Krasnosel'ski sabit nokta teoremi kullanılarak en az bir ve en az iki simetrik pozitif çözümleri için varlık teoremleri ispatlanmıştır. Ayrıca, elde edilen sonuçlar örneklerle desteklenmiştir. Tezin son bölümünde, tezin sonucuna yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis essentially consists of four chapters. In the first chapter, in addition to the subject of the thesis, information is given about the studies carried out in the thesis. In the second section, firstly, basic definitions and theorems of time scale calculus are expressed and later, some definitions and theorems which will be used in the thesis have been given. In the third section, fourth order four point boundary value problems system has been considered on symmetric intervals of time scales. By using Krasnosel'ski Fixed Point Theorem, the existence theorems for a least one and a least two symmetric positive solutions are proven. Also, the results obtained have been confirmed by examples. In the last part of the thesis, the conclusion of the thesis is given.