Latin alfabesine aktarılan Osmanlı Türkçesi gramerlerinde sıfat kategorisi
Adjective category in gramer of Ottoman Turkish transcribed to the Latin alphabet
- Tez No: 771391
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MALİK BANKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Türk dili 8. yüzyıl gibi erken bir dönemde bile Göktürk Yazıtları gibi bir şaheser vererek zengin ve güçlü bir dil olduğunu kanıtlamıştır. Türk dilinin Göktürk Yazıtları dışında son derece güçlü ve gelişmiş bir dil olduğunu gösteren Dîvânu Lugâti't-Türk, Kutadgu Bilig, Muhakemetü'l Lügateyn, Yunus Divânı, Garibnâme, Harnâme gibi daha birçok eser adı sayılabilir. Bu edebi eserler yanında Türk dilinin oturmuş bir yapısı ve sağlam kuralları olduğunu gösteren gramer kitapları da mevcuttur. Bilinen ilk gramer kitabı olan Müyessiretü'l Ulûm'dan başlayarak Türk dili üzerine yazılmış gramer kitapları incelendikçe Türkçenin hem yapısı, kuralları hem de bu yapı ve kurallarda meydana gelen değişiklikler daha kolay görülecektir. Şüphesiz ki bu incelemeler Türk dilini daha iyi tanımamıza, çözmemize ve dilin gelişim seyri içinde karşılaşılabilecek sorunların çözümünde yararlı olacaktır. 16. yüzyıldan 1928 harf devrimine kadar yazılan gramer kitaplarından yapılan bir seçki üzerinde sıfat konusu ele alınarak Türk dilinin tarihî seyri içerisinde sıfat konusunun nasıl ve hangi yöntemlerle ele alındığının detaylı olarak incelenmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Even as early as the 8th century, the Turkish language proved to be a rich and powerful language by giving a masterpiece like the Göktürk Inscriptions. The names of many works such as Dîvânu Lugâti't-Türk, Kutadgu Bilig, Muhakemetü'l Lügateyn, Yunus Divânı, Garibname, Harnâme, which show that the Turkish language is an extremely powerful and developed language apart from the Göktürk Inscriptions, can be counted. In addition to these literary works, there are also grammar books showing that the Turkish language has a well-established structure and solid rules. As the grammar books on the Turkish language, starting with Müyessiretü'l Ulûm, which is the first known grammar book, are examined, both the structure and rules of Turkish and the changes in this structure and rules will be seen more easily. Undoubtedly, these studies will be useful for us to know and solve the Turkish language better and to solve the problems that may be encountered in the course of the development of the language. It is aimed to examine in detail how and with which methods the subject of adjectives was handled in the historical course of the Turkish language by considering the subject of adjectives on a selection made from the grammar books written from the 16th century to the 1928 letter revolution.