Ebeveynlerin rollerine ilişkin kendilik algıları ve kırılgan çocuk algılarının değerlendirilmesi
Evaluation of parental self-perceptions regarding their roles and perceptions of child vulnerability
  1. Tez No: 987908
  2. Yazar: NİLAY ŞANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM KERİMOĞLU YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma çocuk acil ünitesine başvuran ve 4-8 yaş arası çocuğu olan annelerin ebeveynlik rollerine ilişkin kendilik algılarının ve kırılgan çocuk algılarının değerlendirilmesi, ebeveyn rollerine ilişkin kendilik algıları ile kırılgan çocuk algıları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirildi. Araştırmanın verileri Aralık 2024 ve Haziran 2025 tarihleri arasında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil ünitesine başvuran annelerden toplandı. Verilerin toplanmasında ebeveyn bilgi formu, Çocuk Kırılganlık ölçeği ve Ebeveyn Rolüne İlişkin Kendilik Algısı ölçeği kullanıldı. Araştırmada ebeveynlerle yüz yüze görüşmeler gerçekleştirildi.İstatistiksel değerlendirme Statistical Package for Social Sciences (SPSS) for Windows 26.0 programı kullanılarak gerçekleştirildi.Annelerin Çocuk Kırılganlık Ölçeği ortalama puanları 11,06±5,96 olup, Ebeveyn Rolüne İlişkin Kendilik Algısı Ölçeği alt boyutlarından;yeterlilik alt boyutunun ortalama puanı 21,52±4,36, rol doyumu alt boyutu 21,39±3,76, yatırım alt boyutu 16,91±4,71, rol dengeleme alt boyutu ise 16,65±7,28 olarak bulundu. Çocuk kırılganlığı açısından son bir yılda acil servis ziyaret sayısı ile annenin mesleği değişkenlerinde çocuk kırılganlığı puanlarının istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği bulundu (p<0,05). Ebeveyn rolüne ilişkin kendilik algısı alt boyutlarından yatırım puanları açısından çocuk sayısı, son bir yılda acil servis ziyaret sayısı ve annenin eğitim durumu değişkenlerinin düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu saptandı (p<0,05).Spearman korelasyon analizine göre, çocuk kırılganlığı puanı ile ebeveyn rolüne ilişkin kendilik algısı ölçeğinin“yeterlilik”ve“rol dengeleme”alt boyutları arasında negatif ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlendi (r =-0,172, p = 0,027). Buna göre ebeveynin yeterlilik algısı arttıkça ve rol dengeleme becerisi yükseldikçe çocuk kırılganlığı algısı azalmaktadır. Yeterlilik ile rol doyumu arasında negatif ve güçlü bir ilişki olduğu görüldü (r = -0.295, p < 0.001). En güçlü ilişki ise rol doyumu ile rol dengeleme arasında bulundu(r=0.376,p< 0.001). Bu bulgular sonucunda ebeveynin yeterlilik ve rol dengeleme algısının güçlenmesi, çocuğun kırılganlık algısını azaltarak hem gelişimini desteklemekte hem de sağlık hizmetlerinin gereksiz kullanımını önlemektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the self-perceptions of parenting roles and perceptions of child vulnerability among mothers with children aged 4–8 who were admitted to the pediatric emergency unit, and to determine the relationship between these self-perceptions and their perceptions of child vulnerability. Data were collected between December 2024 and June 2025 from mothers who visited the Pediatric Emergency Department of Hatay Mustafa Kemal University Health Practice and Research Hospital. The data collection tools included the Parent Information Form, the Child Vulnerability Scale, and the Parental Self-Perception of Role Scale. Face-to-face interviews were conducted with the mothers. Statistical analysis was performed using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) for Windows 26.0. The mothers' mean score on the Child Vulnerability Scale was 11.06±5.96. The mean scores of the subscales of the Parental Self-Perception of Role Scale were as follows: Competence 21.52±4.36, Role Satisfaction 21.39±3.76, Investment 16.91±4.71, and Role Balance 16.65±7.28. Significant differences were found in child vulnerability scores based on the number of emergency department visits in the past year and the mother's occupation (p<0.05). Regarding the Investment subscale of the Parental Self-Perception of Role Scale, statistically significant differences were observed according to the number of children, number of emergency department visits in the past year, and the mother's educational level (p<0.05). According to the Spearman correlation analysis, there was a negative and statistically significant relationship between child vulnerability scores and the“competence”and“role balance”subscales of parental self-perception of role (r = -0.172, p = 0.027). This indicates that as parents' sense of competence and ability to balance roles increase, their perception of child vulnerability decreases. Additionally, a strong negative correlation was found between competence and role satisfaction (r=-0.295, p<0.001), while the strongest correlation was observed between role satisfaction and role balance (r = 0.376, p < 0.001). Based on these findings, strengthening parental perceptions of competence and role balance helps reduce perceptions of child vulnerability, there by supporting both child development and the appropriate use of healthcare services.