Evaluating emergency preparedness of small and medium sized enterprizes, Konya
Konya'da yerleşik küçük ve orta ölçekli işletmelerin acil durumlara hazırlıklarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 771428
  2. Yazar: ŞEYDA BAFRA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzün iş dünyası son derece karmaşık bir ortamda faaliyet göstermektedir. Her an kritik sonuçlara yol açabilecek durumlarla yani fırsat ve tehditlerle karşı karşıya kalabilir. İşletmeler, operasyonlarının ciddi şekilde kesintiye uğramaması için bu kritik durumları başarılı ve etkili bir şekilde yönetebilmelidir. İşletmelerin çoğunluğu, iyi işler yaparken, bunu yapmaya devam edecekleri gibi kötü bir alışkanlığa sahiptir. İşletmelerin bu tembellikten kurtulmaları ve olası kötü günlere karşı her zaman hazırlıklı olmaları gerekmektedir. Burada kriz yönetimi, olası tehlike durumlarında yöneticinin amaçlarını en iyi şekilde gerçekleştirme sürecidir. İyi bir kriz yönetimi demek iyi bir risk yönetimi anlayışı demektir. Kriz oluşmadan önce işletme yöneticileri tarafından küçük bir sorun olarak görülen ya da hiç dikkate alınmayan, ancak kriz sonrasında tüm operasyonlarda olduğu gibi hedefleri, stratejileri, personeli hatta çalışanları tehlikeye atan karmaşık ve acil bir süreçtir kriz-risk yönetimi bütünseli. Kriz oluşmadan önce bazı sinyaller verir, bu sinyaller doğru algılanır ve doğru değerlendirilirse iyi bir risk yönetimiyle olası krizlere karşı gerekli önlemler alınabilir. Ya da en azından krizin etkisi azaltılabilir. Bu çalışmada, Konya'da faaliyet gösteren KOBİ'lerin ortaya çıkan ve kronikleşen hem ulusal hem de uluslararası krizler karşısında risk yönetimini kurumsallaştırmaya yönelik bir çalışma yürütüyorlar mı ve yapıyorlarsa, neler yaptıkları sorularına cevap bulunması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today's business world operates in an extremely complex environment. At any moment, it may face situations that can lead to critical consequences, namely opportunities and threats. Businesses must be able to successfully and effectively manage these critical situations so that their operations are not severely disrupted. Most businesses have the bad habit that while they do good work, they will continue to do so. Businesses need to eliminate this laziness and be prepared for possible bad days. Here, crisis management is the process of realizing the goals of the manager in the best way in possibly dangerous situations. Good crisis management means a good understanding of risk management. Crisis-risk management holistic is a complex and urgent process that is seen as a minor problem or not considered by business managers before the crisis occurs but puts the targets, strategies, personnel, and even employees in danger as in all operations after the crisis. It gives some signals before a crisis occurs, and if these signals are perceived and evaluated correctly, necessary precautions can be taken against possible crises with good risk management. Or at least the impact of the crisis can be reduced. This study aims to find answers to whether SMEs operating in Konya are carrying out a study to institutionalize risk management in the face of both national and international crises that have arisen and become chronic, and if they do, what they do.