Manisa ili köprübaşı ilçesinde bitkisel üretim yapan çiftçilerin tarımsal örgütlenme eğilimleri üzerine bir araştırma
A research on the tendency of agricultural cooperation for farmers in köprübaşi district of Manisa province
  1. Tez No: 771433
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAD YERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Manisa ili Köprübaşı ilçesinde bitkisel üretim yapan çiftçilerin tarımsal örgütlenme eğilimleri araştırılmıştır. Ayrıca çiftçilerin, pazarlamada kullandıkları ve tercih edebilecekleri pazarlama kanalları, üretimde tercih ettikleri kriterler, kooperatif hizmet tercihleri, kooperatifçilik bilgi düzeyleri ve kooperatifleşme istekliliklerini tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmanın ana materyalini çiftçi sayısının fazla olduğu 3 farklı mahalledeki toplam 86 çiftçi ile yapılan anketlerden elde edilen veriler oluşturmaktadır. Araştırmada, elde edilen verilerin analizinde basit tanımlayıcı istatistikler, normal dağılış gösteren değişkenler için parametrik testler, normal dağılış göstermeyen değişkenler için de parametrik olmayan testler uygulanmıştır. Çiftçilerin kooperatif işletmelerden yararlanma istekliliklerinin belirlenmesinde, çiftçilerin avantajlı gördükleri pazarlama kanallarının ve girdi satın alma yerlerinin belirlenmesinde bulanık eşli karşılaştırma (BEK) yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca, çiftçilerin kooperatife ortak olma isteği ile demografik ve diğer özellikleri arasındaki ilişkileri ölçmek amacıyla lojistik regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırmada çiftçilerin %90.70'inin yörede kurulacak bir tarım kooperatifine ortak olmak istediği tespit edilmiştir. Ek olarak lojistik regresyon modelinin sonuçları çiftçilerin yaşı ile ortak olma kararları arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Çiftçilerin yaşı arttıkça kooperatife ortak olma istekliliği artmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the agricultural organization tendencies of the farmers engaged in crop production in the Köprübaşı district of Manisa province were investigated. In addition, it is aimed to determine the marketing channels used and preferred by the producers in marketing, the criteria they consider in production, their cooperative service preferences, their information level about cooperatives and their willingness to become a cooperative partners. The main material of the study is the data optained throught the surveys conducted with a total of 86 farmers in 3 different neighborhoods where the number of farmers is high. The data was analyzed by using, simple descriptive statistics, parametric tests for normally distributed variables, and non-parametric tests for non-normally distributed variables. The fuzzy paired comparison method was used to determine the willingness of the farmers to benefit from cooperative enterprises, and to determine the marketing channels and input purchasing places that the producers consider advantageous. In addition, logistic regression analysis was applied to measure the relationships between the desire of the producers to be a member of the cooperative and their demographic and other characteristics. The study concluded that 90.70% of the farmers are willing to be a partner in an agricultural cooperative to be established in the region. In addition, the results of the regression analysis revealed a positive relationship between the age of the farmers and their decision to became a partner. As the age of the farmers increases, their willingness to become a member of cooperatives also increases.