Mimarlık uygulamalarında bilgisayar destekli üretimin araştırılması
Researching computer aided manufacturing in architecture applications
  1. Tez No: 771463
  2. Yazar: MUHAMMED MUHSİN BİNBAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER GÜZELÇOBAN MAYUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Son yıllarda bilgi teknolojilerinde artan gelişmeler, mimarlıkta sayısallaşma ve teknoloji kullanımı gibi konulara yönelik çalışma ve uygulamaları da artırmaktadır. İlk olarak yapıların tasarımında yer bulan sayısal araçların, zaman içinde analiz ve simülasyonlar ile yapı üretiminin çeşitli aşamalarına katkı sağladığı görülmektedir. Bu anlamda 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren gelişimi hızlanan bilgisayar destekli tasarımın (BDT) genellikle eğrisel ya da serbest biçimlerin tasarımında kullanılmaya başlanması ve bilgisayar destekli üretimin (BDÜ) bu tür yapıların üretiminde kullanılması örneklenebilir. Bu çalışma ile, günümüzde yapılarda sıklıkla uygulamalarına rastlanan bilgisayar destekli üretim araç ve yöntemlerinin ve bunlarla gerçekleştirilen güncel uygulamaların araştırılması ve incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu yolla, bu tür teknolojilerin yapı sektöründe yer almasıyla görülebilecek olumlu ve olumsuz yönlerin belirlenmesine katkı sağlanabileceği öngörülmektedir. Çalışmanın aynı zamanda sektörde yer alan uygulamacı ve araştırmacılara, bilgisayar destekli üretim ile ilgili çeşitli konularda kaynak oluşturabileceği düşünülmektedir. Bu doğrultuda tez çalışmasında öncelikle, mimarlıkta bilgi teknolojileri başlığı altında literatür taraması sonucunda elde edilen mimarlıkta kullanılan sayısal araç ve yöntemler ile BDÜ ile ilgili genel açıklamalar aktarılmaktadır. Sonrasında, BDÜ yöntemleri ve bu tür yöntemlerle üretilmiş olan yapı örnekleri incelenmektedir. Örnek incelemesi sırasında uygulamalara dair; tasarlanma yöntemleri, yapım sistemleri, malzeme, oluşturulduğu yapı elemanları ve üretim yılı gibi çeşitli bilgilere yer verilmiştir. Bu bilgilerden yola çıkılarak, uygulamalarda kullanılan BDÜ yöntemleri değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonucunda, yakın zamanda üretilen örneklerde BDÜ araçlarından çoğunlukla CNC teknolojilerinin ve formative yönteminin kullanıldığı görülmüştür. Bununla birlikte, son yıllarda bu tür teknolojilerden 3D baskı uygulamalarının artırılması yönünde çeşitli denemelerin olduğuna rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing developments in information technologies in recent years, have also increased studies and implementation on subjects such as digitization and technology use in architecture. It is seen that the digital tools, which first took place in the design of the buildings, contributed to various stages of building production with analysis and simulations over time. In this sense, computer aided design (CAD) accelerating the development since the second half of the 20th century, generally used began in the design of curvilinear or free forms and the use of computer aided manufacturing (CAM) in the production of such structures, can be exemplified. With this study, it is aimed to investigate and examine the computer aided production tools and methods, which are frequently used in buildings today, and the current implementation made with them. In this way, it is foreseen that such technologies can contribute to the determination of the positive and negative aspects that can be seen in the construction sector. It is thought that the study can also be a resource for practitioners and researchers in the sector on various issues related to computer-aided production. In this direction, in the thesis study, first of all, general explanations about CAM are presented with the numerical tools and methods used in architecture, which were obtained as a result of the literature review under the title of information technologies in architecture. Afterwards, CAM methods and building samples produced by such methods are examined. Regarding the implementations during the sample examination; Various information such as design methods, construction systems, materials, construction elements and production year are included. Based on this information, the CAM methods used in the implementations were evaluated. As a result of this evaluation, it has been seen that CNC technologies and formative method are mostly used among BDU tools in the samples produced recently. However, in recent years, it has been found that there are various attempts to increase 3D printing applications from such technologies.